2015 Results Gauss Contests 2015 Résultats Concours Gauss - CEMC

2015 Results Gauss Contests 2015 Résultats Concours Gauss - CEMC

The CENTRE for EDUCATION in MATHEMATICS and COMPUTING ´ Le CENTRE d’EDUCATION ´ en MATHEMATIQUES et en INFORMATIQUE www.cemc.uwaterloo.ca 2015 Result...

135KB Sizes 0 Downloads 12 Views

The CENTRE for EDUCATION in MATHEMATICS and COMPUTING ´ Le CENTRE d’EDUCATION ´ en MATHEMATIQUES et en INFORMATIQUE www.cemc.uwaterloo.ca

2015 Results Gauss Contests (Grades 7 & 8)

2015 R´ esultats Concours Gauss (7e et 8e ann´ ees – Sec. I et II)

c

2015 Centre for Education in Mathematics and Computing

Competition Organization

Organisation du Concours

Centre for Education in Mathematics and Computing Faculty and Staff / Personnel du Centre d’´ education en math´ ematiques et en informatique Ed Anderson Jeff Anderson Terry Bae Shane Bauman Steve Brown Carmen Bruni Ersal Cahit Heather Culham Serge D’Alessio Janine Dietrich Jennifer Doucet Fiona Dunbar Mike Eden Barry Ferguson Judy Fox Steve Furino John Galbraith Alain Gamache

Robert Garbary Sandy Graham Conrad Hewitt Angie Hildebrand Carrie Knoll Judith Koeller Bev Marshman Mike Miniou Brian Moffat Dean Murray Jen Nelson J.P. Pretti Kim Schnarr Carolyn Sedore Ian VanderBurgh Troy Vasiga Ashley Webster Tim Zhou

Problems Committee / Comit´ e des probl` emes Mark Bredin (Chair / pr´esident), St. John’s-Ravenscourt School, Winnipeg, MB Kevin Grady (Associate Chair / pr´esident adjoint), Cobden District P.S., Cobden, ON Sarah Garrett, Princess Elizabeth P.S., Orangeville, ON John McLoughlin, University of New Brunswick, Fredericton, NB JoAnne Halpern, Toronto, ON David Matthews, Waterloo, ON David Switzer, Scott Central P.S., Sandford, ON Rachel Verbruggen, University of Waterloo, Waterloo, ON Ashley Webster, University of Waterloo, Waterloo, ON Laurissa Werhun, Parkdale C.I., Toronto, ON Robert Wong, Vernon Barford School, Edmonton, AB Chris Wu, Rippleton P.S., North York, ON Lori Yee, William Dunbar P.S., Pickering, ON

2

Comments on the Papers

Commentaires sur les ´ epreuves

Overall Comments The Grade 7 and Grade 8 Gauss Contests are the first two in a series of mathematics contests created and administered by the Centre for Education in Mathematics and Computing. The 2015 offering of these Contests drew an enrollment of almost 84 000 students from schools in Canada and internationally. The summary of results found in these pages is compiled from voluntarily submitted reporting forms. These results are based on returns representing almost one-half of the total of enrolled students, and so can be viewed as representative of the actual results. The average mark on the Grade 7 Gauss Contest was 101.8 in 2015, while the average mark on the Grade 8 Contest was 100.9. We are very pleased with these results. As it has always been in the past, the primary goals in setting the Contests is to provide a fun activity which also challenges students, and gives teachers an opportunity to work with their students on a mathematical activity outside the normal classroom routine. We extend our thanks to those students and teachers who participated this year, and hope that you will all continue to be active in such activities. Congratulations to all participants, and especially to those named in this report. We look forward to your names, and others, appearing in future lists of participants. Commentaires g´ en´ eraux Les concours Gauss de 7e et 8e ann´ee (Sec. I et II) sont les deux premiers concours d’une s´erie de concours de math´ematiques cr´e´ees et administr´ees par le Centre d’´education en math´ematiques et en informatique. En 2015, ces concours ont men´e ` a une inscription de presque 84 000 ´etudiants qui viennent des ´ecoles canadiennes et internationales. Le sommaire des r´esultats, trouv´e dans ces pages, est compil´e de formulaires de rapport de r´esultats volontairement soumis. Ces r´esultats sont bas´es sur les retours repr´esentant un demi du total d’´etudiants inscrits, et donc peut ˆetre vu comme repr´esentant de fa¸con raisonnable les r´esultats actuels. La note moyenne sur le Concours de Gauss de 7e ann´ee ´etait 101,8 en 2015, pendant que la note moyenne du Concours de 8e ann´ee ´etait 100,9. Nous sommes tr`es contents des r´esultats. Comme cela a toujours ´et´e dans le pass´e, le but primaire du concours est de donn´e une activit´e amusante mais, qui d´efie aussi les ´etudiants et permet aux enseignants de travailler avec leurs ´etudiants sur une activit´e math´ematique hors de la routine de salle de classe. Nous offrons nos remerciements aux ´etudiants et aux enseignants qui ont particip´e cette ann´ee et nous esp´erons que vous continuerez `a ˆetre actif dans de telles activit´es. F´elicitation `a tous les participants, et surtout `a ceux nomm´e dans ce rapport. Nous avons hˆate de voir vos noms et ceux de d’autres ´etudiants, apparaˆıtre dans les listes futures de participants.

3

Enrollment and Statistics

Inscription et Statistiques

Number of students registered by province / Nombre d’´ etudiants inscrit par province

AB BC MB NB NL NS ON PE QC SK International Total

Enrollment/ Inscription 6259 10032 1326 388 1260 1745 45599 164 5713 325 11030 83861

Statistics / Statistiques Total number of students represented / Nombre d’´el`eves: 42 936 Grade 7 / 7e ann´ee (Sec. I) Number of schools represented / Nombre d’´ecoles 1189 Number of students represented / Nombre d’´el´eves 22 999 Average / Moyenne 101.8 Marks Number of Students Approximate Percentage of Students Points Nombre d’´el`eves Pourcentage approximatif du nombre d’´el`eves 136 – 150 1808 7.86 121 – 135 3374 14.67 106 – 120 5246 22.81 91 – 105 5057 21.99 76 – 90 3903 16.97 61 – 75 2225 9.67 ≤ 60 1386 6.03 Grade 8 / 8e ann´ee (Sec. II) Number of schools represented / Nombre d’´ecoles 1022 Number of students represented / Nombre d’´el´eves 19 937 Average / Moyenne 100.9 Marks Number of Students Approximate Percentage of Students Points Nombre d’´el`eves Pourcentage approximatif du nombre d’´el`eves 136 – 150 806 4.04 121 – 135 3107 15.58 106 – 120 4861 24.38 91 – 105 4364 21.89 76 – 90 3581 17.96 61 – 75 1928 9.67 ≤ 60 1290 6.47

4

Canadian Student Honour Roll – Grade 7

Palmar` es individuel du Canada – 7e ann´ ee (Sec. I)

Students are listed in alphabetical order / Les ´el`eves sont nomm´es en ordre alphab´etique Perfect scores of 150 / Notes parfaites de 150 Name/Nom Fadheela Amnah Albina Ruhanjot Daniel Karen Richard Ananya Albert Daniel Amanda Patrick Harrison Andrei Kai Ethan Jason Arthur Yi Alexis Patrick Darren Eric Jamin Blake Zev Taisei Grace Sam Joel Amir Tharmiya Aditya Andrew Jessica Adil David Ray Sharon Afraz Jacob Ethan Bill George Jeffrey Raymond David Baker Jerrick Dorian Hannah Jasmine Rachel Ivan Max

Ahmed Al-Awadh Babuk Bhandohal Bondar Cao Cao Chadha Chan Chang Chen Chen Chiu Comlosan-Pop Davies Davis De Lanerolle Deng Deng Di Maddalena Domsa Dong Dong Feng Freer Friedman Fu Gao Gill Goh Golrokhian-Sani Gowrithanjan Goyal Guo Guo Haider Hao Hao He Hemraj Hill Ho Hu Huang Huang Huang J Jackson Jin Kendall Kim Kim Kim Kwong Larock

´ School/Ecole Nottingham P.S. IQRA Islamic School L.H. Frechette P.S. T.D. Baker E.S. Paul Gerin-Lajoie D’Outremont J.B. Tyrrell Sr. P.S. Caulfeild IDEC University of Toronto Schools Bayview M.S. The Renert School Coledale P.S. Julliard P.S. Camilla Road Senior P.S. Choice School for Gifted Students Camilla Road Senior P.S. University of Toronto Schools Windfields Jr. H.S. Cummer Valley M.S. Ecole Fairview Academy for Gifted Children-PACE Ruth Thompson M.S. Upper Canada College Prep School St. George’s Junior School Bright’s Grove School Academy for Gifted Children-PACE Royal West Academy Broadview P.S. Legacy P.S. St. George’s Junior School Henderson Ave. P.S. J.B. Tyrrell Sr. P.S. Avalon J.H.S. Crescent School St. Andrews J.H.S. St. Andrews J.H.S. Greenbank M.S. W. Erskine Johnston P.S. St. Justin Martyr R.H. Lagerquist Sr. P.S. North Saanich M.S. Bayview M.S. University of Toronto Schools St. George’s Junior School J.B. Tyrrell Sr. P.S. Academy for Gifted Children-PACE St. Bonaventure Catholic School University of Toronto Schools J.B. Tyrrell Sr. P.S. Frank Ryan Cath. Sr.E.S. Claude Watson School for the Arts Bayview M.S. University of Toronto Schools University of Toronto Schools Monck P.S.

5

Location/Endroit Ajax, ON Mississauga, ON Thornhill, ON Edmonton, AB Outremont, QC Scarborough, ON West Vancouver, BC Toronto, ON North York, ON Calgary, AB North York, ON Markham, ON Maple, ON Mississauga, ON Richmond, BC Mississauga, ON Toronto, ON North York, ON North York, ON Brantford, ON Richmond Hill, ON Mississauga, ON Toronto, ON Vancouver, BC Bright’s Grove, ON Richmond Hill, ON Montreal-Ouest, QC Ottawa, ON Markham, ON Vancouver, BC Thornhill, ON Scarborough, ON Edmonton, AB North York, ON North York, ON North York, ON Nepean, ON Kanata, ON Markham, ON Brampton, ON North Saanich, BC North York, ON Toronto, ON Vancouver, BC Scarborough, ON Richmond Hill, ON North York, ON Toronto, ON Scarborough, ON Nepean, ON North York, ON North York, ON Toronto, ON Toronto, ON Bracebridge, ON

Canadian Student Honour Roll – Grade 7 Name/Nom Bill Chencheng Jeffrey Lisa Rainbow Neil Caleb Ethan Victor Evan Bradley Kelvin Zachary Ryan Andrew Mani Sahil Nicole Seher Thomas Laura Tashin Jenna James Tom Varshini Dhananjay Allen Dennis Sharon Danny Michelle Carmela Erin Tahsin Sudarshan Nyah Andy Luke Joshua Carson Cynthia Dora Michael Jerry Jessica William James David Cynthia Natalie Andy Chin-Chieh J. J. Ed Frank Kevin Kevin Victoria

Li Li Li Li Li Lin Liu Liu Liu Loe Louie Low Lyu Ma Marin Masoumi Mehta Monteiro Moosabhoy Neustadter Nguyen Noshin Orsava Ouyang Pan Paraparan Patki Pei Peng Peng Pham Qian Restivo Sade Sarker Seshadri Shah Shen So Soifer Stekal Su Su Su Sun Sun Sze-To Tai Tang Vilvarajah Volk Wang Wang Wang Wang Wang Wang Wang

Palmar` es individuel du Canada – 7e ann´ ee (Sec. I)

´ School/Ecole William Berczy P.S. Cummer Valley M.S. Dolphin Sr. P.S. Silver Stream P.S. Central Park P.S. Westview M.S. W.H. Morden School Heritage Glen P.S. Peoples Christian Academy Buckingham Elementary St. Justin Martyr Eric Graves Memorial Jr. H.S. . John McCrae P.S. University of Toronto Schools Zion Heights Jr. H.S. Claude Watson School for the Arts St. Matthew Catholic School Havergal College Dolphin Sr. P.S. Dalewood Middle School Carruthers Creek P.S. R.H. Lagerquist Sr. P.S. John McCrae P.S. Henry Hudson P.S. Tom Baines School W.H. Morden School Broadview P.S. St. Elizabeth Seton Moraine Hills P.S. Havergal College Amanah Academy TCMPS John McCrae P.S. Windfields Jr. H.S. All Saints C.S. Ecole Massey School J.B. Tyrrell Sr. P.S. Aurora Sr. P.S. Norma Rose Point Seaforth Elementary Monterey M.S. Toronto French School James Whiteside Elem. University of Toronto Schools Donald Cousens P.S. St. Andrews J.H.S. Nelson Elem. Toronto Montessori Schools University of Toronto Schools Bayview Hill E.S. Julliard P.S.

6

Location/Endroit Markham, ON North York, ON Mississauga, ON Richmond Hill, ON Markham, ON Hamilton, ON Ottawa, ON Oakville, ON Oakville, ON Markham, ON Burnaby, BC Markham, ON Dartmouth, NS Markham, ON Toronto, ON North York, ON North York, ON Unionville, ON North York, ON Ottawa, ON Mississauga, ON Hamilton, ON Ajax, ON Brampton, ON Markham, ON Scarborough, ON Calgary, AB North York, ON Oakville, ON Ottawa, ON Calgary, AB Richmond Hill, ON Hamilton, ON North York, ON Scarborough, ON Markham, ON Markham, ON North York, ON Etobicoke, ON Regina, SK London, ON Scarborough, ON Aurora, ON Vancouver, BC Burnaby, BC Victoria, BC North York, ON Richmond, BC Toronto, ON Markham, ON North York, ON Burnaby, BC Richmond Hill, ON Toronto, ON Richmond, BC Richmond Hill, ON Maple, ON Ottawa, ON

Canadian Student Honour Roll – Grade 7 Name/Nom Owen Elisha Nicholas Mary Sabrina Raymond Eric Alex Eric Jessie Kevin Michael Michael Vivek Justin Ivan Jennifer Larry Melissa Charles Jimmy Jeff William Hannah Tiffany Eric

Weiss Whelan Wilger Wong Wong Wu Xiao Xu Xu Xu Yan Yang Yang Yangipvram Ye Yevenko Yu Yu Yu Yuan Zhan Zhang Zhang Zhao Zheng Zhou

Palmar` es individuel du Canada – 7e ann´ ee (Sec. I)

´ School/Ecole Courtland Avenue P.S. St. Michael C.H.S. Webber Academy St. Andrews J.H.S. Havergal College Stephen Leacock P.S. Laurelwood P.S. Heritage Glen P.S. John William Boich William Berczy P.S. Choice School for Gifted Students Academy for Gifted Children-PACE Broadview P.S. Thomas Street M.S. J.B. Tyrrell Sr. P.S. Homelands Sr. P.S. St. Andrews J.H.S. St. Michael’s Univ. Middle School Royal West Academy Thomas Street M.S. Glashan P.S. Ecole Glenbrook Middle Windfields Jr. H.S. Lakeview Elementary Seaforth Elementary

7

Location/Endroit Kitchener, ON Kemptville, ON Calgary, AB North York, ON North York, ON Kanata, ON Waterloo, ON Oakville, ON Burlington, ON Markham, ON Richmond, BC Richmond Hill, ON Ottawa, ON Mississauga, ON Scarborough, ON Mississauga, ON North York, ON Victoria, BC Montreal-Ouest, QC Mississauga, ON Ottawa, ON Vancouver, BC New Westminster, BC North York, ON Burnaby, BC Burnaby, BC

Canadian Student Honour Roll – Grade 8

Palmar` es individuel du Canada – 8e ann´ ee (Sec. II)

Students are listed in alphabetical order / Les ´el`eves sont nomm´es en ordre alphab´etique Perfect scores of 150 Name/Nom Rumael Matthew Ivan Katherine Andy Antoine Hanana Trinity Howard Davey Henning Daniel Andy Jonathan Rudy David Sufyan Gautam Rayhan Alex Ava Victor Orooj Yun-Chi Jia Hui Eric Jack Boya Jarvis Sam

Abbasi Alp Chen Chow Dong Garnier Gohir Guo Halim Jiang Jiang Jin Kim Li Li Luo Malik Manohar Moidu Mustata Pun Rong Syed Tang Woon Xu Xu Yang Yu Zhou

´ School/Ecole AlFalah Islamic School Glen Shields P.S. J.B. Tyrrell Sr. P.S. J.B. Tyrrell Sr. P.S. Lord Byng S.S. E.S. Paul Gerin-Lajoie D’Outremont AlFalah Islamic School Cummer Valley M.S. University of Toronto Schools J.B. Tyrrell Sr. P.S. Vincent Massey S.S. Zion Heights Jr. H.S. Semiahmoo S.S. Laurelwood P.S. Cummer Valley M.S. Tom Baines School Kate Cheqwin Jr. H.S. University of Toronto Schools Broadview P.S. Cummer Valley M.S. TCMPS University of Toronto Schools IQRA Islamic School Westminster Woods P.S. Cummer Valley M.S. Steveston London S.S. Coledale P.S. Burnaby South S.S. Rosslyn School

8

Location/Endroit Oakville, ON Concord, ON Scarborough, ON Scarborough, ON Vancouver, BC Outremont, QC Oakville, ON North York, ON Toronto, ON Scarborough, ON Windsor, ON North York, ON Surrey, BC Waterloo, ON North York, ON Calgary, AB Edmonton, AB Toronto, ON Ottawa, ON North York, ON Markham, ON Toronto, ON Mississauga, ON Guelph, ON North York, ON Richmond, BC Markham, ON Burnaby, BC Edmonton, AB Vancouver, BC

International Results

R´ esultats internationaux

Perfect scores of 150 for Grade 7 Students / Notes parfaites de 150 pour les ´ el` eves de 7e ann´ ee (Sec. I) Name/Nom Serhat Mustafa Baran Divya Gokay Mesut Melih Ezgin Burcak Alpay Arda Pranav Cem Aysil Irem Efdal Eylul Dila Zeynep Sevval Ahmet Buse Emirhan Ece Naz Enis Alpin Nur Mustafa Hakan Alicia Oyku Cenker Ahmetcan Onat Alkin Ozge Serra Melisa Hamza Dilara Ceyda Shun Lydia Yanxu Pui Sang Joshua Kai Hei Tsz Wing Liu Omer Doruk Deniz Alperen Kerem Yagmur Zeynep Ataberk Sebnem Senanur Ilkim Matthew Selina Nil Mete Mehmet Ataberk Muhammed Emin

Acar Acikel Agarwal Akin Akpinar Akseki Altay Arsun Arunandhi Aslanhan Aydin Aydogdu Badem Balyemez Baser Baykal Bilican Bomin Bugra Aydin Buran Buyuk Cagir Caglayan Caichen Cakircali Camci Can Can Can Catkin Cavus Cengiz Cetin Chan Chen Cheung Chin Chong Chuang Coban Dag Delibas Demir Demir Demirel Demirel Demirkaya Demirtas Derebay Dogan Dong Ediz Ege Izi Ekiz Erbas Eroglu

´ School/Ecole Fen Bilimleri High School Ozel Cevre Ortaokulu ICAE Rota College Odtu Ulkem Koleji Izmir Ozel Piri Reis Okullari Bursa Cakir Ortaokulu Fen Bilimleri High School ICAE Ozel Florya Doga Izmir Ozel Nokta Koleji Buca Ozel Dunya Koleji Rota College Bursa Cakir Ortaokulu Bursa Cakir Ortaokulu Gunesli Doga Orta Okulu Izmir Ozel Nokta Koleji Bornova Izmir doga bilim ortaokulu Bursa Emine Ornek H.S. Izmir Ozel Nokta Koleji Buca Rota College Duzce Doga Koleji Izmir Bahcesehir College Bergen County Academies Bursa Emine Ornek H.S. Bursa Emine Ornek H.S. Bursa Emine Ornek H.S. Rota College Bursa Cakir Ortaokulu Bursa Emine Ornek H.S. Bursa Emine Ornek H.S. Bursa Emine Ornek H.S. Izmir Ozel Nokta Koleji Buca Diocesan Girls’ School Fuzhou NO 1 H.S. Pui Ching M.S. Tsuen Wan Government S.S. Pui Ching M.S. Maths Hub Izmir Ozel Nokta Koleji Bornova Bursa Emine Ornek H.S. Gunesli Doga Orta Okulu Izmir Ozel Nokta Koleji Buca Takev Primary School Ozel Florya Doga Terakki Foundation Schools Terakki Foundation Schools Bursa Emine Ornek H.S. Gunesli Doga Orta Okulu Izmir doga bilim ortaokulu ICAE Izmir doga bilim ortaokulu Bursa Emine Ornek H.S. Bursa Bahcesehir Koleji Bursa Emine Ornek H.S. Izmir Ozel Nokta Koleji Bornova

9

Location/Endroit Kartal, Turkey Kadikoy, Turkey Troy, United States Izmir, Turkey Manisa, Turkey Karsiyaka, Turkey Nilufer/Bursa, Turkey Kartal, Turkey Troy, United States Kucukcekmece, Turkey Buca, Turkey Odemis, Turkey Izmir, Turkey Nilufer/Bursa, Turkey Nilufer/Bursa, Turkey Bahcelievler, Turkey Bornova, Turkey Izmir, Turkey Bursa, Turkey Buca, Turkey Izmir, Turkey Duzce, Turkey Izmir, Turkey Hackensack, United States Bursa, Turkey Bursa, Turkey Bursa, Turkey Izmir, Turkey Nilufer/Bursa, Turkey Bursa, Turkey Bursa, Turkey Bursa, Turkey Buca, Turkey Kowloon, Hong Kong Fuzhou Fujian, China Kowloon City, Hong Kong Tsuen Wan N.T., Hong Kong Kowloon City, Hong Kong Singapore, Singapore Bornova, Turkey Bursa, Turkey Bahcelievler, Turkey Buca, Turkey Izmir, Turkey Kucukcekmece, Turkey Istanbul, Turkey Istanbul, Turkey Bursa, Turkey Bahcelievler, Turkey Izmir, Turkey Troy, United States Izmir, Turkey Bursa, Turkey Bursa, Turkey Bursa, Turkey Bornova, Turkey

International Results Name/Nom Sezin Duru Srihari Ishan Dogukan Burla Tolgacan Dila Zeynep Derya Erol Ugur Jaehyung Riaz Ozberk Jacob Bora Niki Marcel Bora Demirhan Melika Sebastian Yunus Yigit Hazar Emre Roni Gamze Baris Ilayda Yagiz Saltuk Hasti Hasan Agah Efe Aleyna Yigit Zeynep Muberra Duru Naz Teoman Ece Beste Siddharth Shek Fung Xianrui Ryan Elizabeth Hongyu Kyungyong Vibha Marvin Golsa Rohit Devarshi Ebrar Gokce Sze Mai Wing Yan Julie Faruk Yigit

Ertugrul Ettergen Ganesh Goel Gucsan Gul Celik Gulec Gultekin Gunduz Gungor Gungor Ha Haq Hazantekin Huang Hursever Iasinovschi Ibrahim Inci Izer Jafarizadeh Jeon Kaan Ilgin Kaan Unlu Kadirogullari Kalyoncu Kane Kantas Karabudak Karakoc Karal Karimi Karpuz Kaya Kaya Kemal Keskin Kilincer Kocakaplan Korfez Kornosor Kucuk Kultur Kuruefe Lakhani Lam Lee Li Li Lim Makam Mao Mehrabi Mital Mukherji Murathan Ng Ng Olusan

R´ esultats internationaux ´ School/Ecole Bursa Emine Ornek H.S. Izmir doga bilim ortaokulu ICAE ICAE Takev Primary School Bursa Emine Ornek H.S. Bursa Emine Ornek H.S. Bursa Emine Ornek H.S. Rota College Izmir doga bilim ortaokulu Bursa Cakir Ortaokulu Tianjin Int’l. School Maths Hub Takev Primary School ICAE Ozel Cevre Ortaokulu Bergen County Academies Dhahran Middle School (Saudi Aramco Schools) Fen Bilimleri High School Bursa Cakir Ortaokulu Farzanegan II Bergen County Academies Bursa Emine Ornek H.S. Bursa Emine Ornek H.S. Bursa Cakir Ortaokulu Gunesli Doga Orta Okulu ICAE Eskisehir Gelisim Koleji Bursa Emine Ornek H.S. Bursa Cakir Ortaokulu Izmir doga bilim ortaokulu Farzanegan II Gunesli Doga Orta Okulu Bursa Emine Ornek H.S. Ankara Cayyolu Doga Kolegi Bursa Emine Ornek H.S. Bursa Emine Ornek H.S. Gunesli Doga Orta Okulu Bursa Cakir Ortaokulu Bursa Cakir Ortaokulu Takev Primary School Gunesli Doga Orta Okulu Bursa Cakir Ortaokulu ICAE Tsuen Wan Government S.S. Maths Hub Ann Arbor Fun Math Club Fuzhou NO 1 H.S. Bergen County Academies ICAE Bergen County Academies Farzanegan II ICAE ICAE Bursa Emine Ornek H.S. Diocesan Girls’ School St. Mary’s Canossian College Izmir Ozel Nokta Koleji Buca

10

Location/Endroit Bursa, Turkey Izmir, Turkey Troy, United States Troy, United States Izmir, Turkey Bursa, Turkey Bursa, Turkey Bursa, Turkey Izmir, Turkey Izmir, Turkey Nilufer/Bursa, Turkey Tianjin, China Singapore, Singapore Izmir, Turkey Troy, United States Kadikoy, Turkey Hackensack, United States Dhahran, Saudi Arabia Kartal, Turkey Nilufer/Bursa, Turkey Tehran, Iran Islamic Republic of Hackensack, United States Bursa, Turkey Bursa, Turkey Nilufer/Bursa, Turkey Bahcelievler, Turkey Troy, United States Eskisehir, Turkey Bursa, Turkey Nilufer/Bursa, Turkey Izmir, Turkey Tehran, Iran Islamic Republic of Bahcelievler, Turkey Bursa, Turkey Ankara, Turkey Bursa, Turkey Bursa, Turkey Bahcelievler, Turkey Nilufer/Bursa, Turkey Nilufer/Bursa, Turkey Izmir, Turkey Bahcelievler, Turkey Nilufer/Bursa, Turkey Troy, United States Tsuen Wan N.T., Hong Kong Singapore, Singapore Ann Arbor, United States Fuzhou Fujian, China Hackensack, United States Troy, United States Hackensack, United States Tehran, Iran Islamic Republic of Troy, United States Troy, United States Bursa, Turkey Kowloon, Hong Kong Tsimshatsui Kowloon, Hong Kong Buca, Turkey

International Results Name/Nom Dhea Danica Kerem Asli Ocan Yagiz Efe Kerem Pok Man Rodman Gregory Tianwei Varun Suleyman Levent Bora Ata Cagil Asli Deniz Cem Anirban Erk Mustafa Boran Ayca Selin Ali Arif Kerem Connor Daniel Sunidhi Sena Can Yarkin Selin Nalan Chenjie Fatih Sinan Buse Tifany Yunus Emre Wing Yuen Oguzhan Omer Can Mert Kagan Cagri Sinem Irmak Abhishek Bartu Huseyin Goktug Nicholas Allen Brian James Daniel Yilan Elif Enes Mustafa Ozan

Ong Orug Ozer Ozkan Ozkarahan Ozpehlivan Peksu Poon Pylypovych Qiu Rajesh Sackirik Sahin Sahinoglu Samsa Sariaslan Saricaoglu Sarkar Savu Sekerci Senturk Serol Sertdemir Sezer Shi Shin Shintre Sinan Sinanmis Siyez Sokmen Sonverdi Sun Tarik Unsal Tek Toksabay Tong Tozlu Tsui Tuncer Turkmen Ulukaya Unal Uslu Uygun Uzun Vangipuram Vural Vural Wang Wu Wu Xiu Xu Xu Yagan Yagci Yaman

R´ esultats internationaux ´ School/Ecole Bina Bangsa School Ozel Cevre Ortaokulu Bursa Cakir Ortaokulu Bursa Cakir Ortaokulu Izmir doga bilim ortaokulu Bursa Cakir Ortaokulu Terakki Foundation Schools Pui Ching M.S. Bergen County Academies Fuzhou NO 1 H.S. ICAE Izmir doga bilim ortaokulu Bursa Cakir Ortaokulu Izmir doga bilim ortaokulu Bursa Emine Ornek H.S. Eskisehir Gelisim Koleji Istek Vakfi Ulugbey Anadolu Lisesi ICAE Bursa Emine Ornek H.S. Rota College Bursa Emine Ornek H.S. Bursa Cakir Ortaokulu Gunesli Doga Orta Okulu Bursa Emine Ornek H.S. ICAE Bergen County Academies ICAE Bursa Emine Ornek H.S. Izmir doga bilim ortaokulu Izmir Ozel Turk Koleji Bursa Emine Ornek H.S. Izmir Ozel Nokta Koleji Bornova Fuzhou NO 1 H.S. Bursa Emine Ornek H.S. Ozel Cevre Ortaokulu Takev Primary School Bergen County Academies Gokkusagi Kolegi Diocesan Girls’ School Izmir Bahcesehir College Ozel Cevre Ortaokulu Bursa Emine Ornek H.S. Rota College Bursa Emine Ornek H.S. Gunesli Doga Orta Okulu Izmir Bahcesehir College ICAE Bursa Cakir Ortaokulu Rota College Bergen County Academies Ann Arbor Fun Math Club Ann Arbor Fun Math Club Ann Arbor Fun Math Club ICAE Bergen County Academies Bursa Emine Ornek H.S. Rota College Ozel Florya Doga

11

Location/Endroit Jakarta, Indonesia Kadikoy, Turkey Nilufer/Bursa, Turkey Nilufer/Bursa, Turkey Izmir, Turkey Nilufer/Bursa, Turkey Istanbul, Turkey Kowloon City, Hong Kong Hackensack, United States Fuzhou Fujian, China Troy, United States Izmir, Turkey Nilufer/Bursa, Turkey Izmir, Turkey Bursa, Turkey Eskisehir, Turkey Kartal/Istanbul, Turkey Troy, United States Bursa, Turkey Izmir, Turkey Bursa, Turkey Nilufer/Bursa, Turkey Bahcelievler, Turkey Bursa, Turkey Troy, United States Hackensack, United States Troy, United States Bursa, Turkey Izmir, Turkey Izmir, Turkey Bursa, Turkey Bornova, Turkey Fuzhou Fujian, China Bursa, Turkey Kadikoy, Turkey Izmir, Turkey Hackensack, United States Bahcelievler ist, Turkey Kowloon, Hong Kong Izmir, Turkey Kadikoy, Turkey Bursa, Turkey Izmir, Turkey Bursa, Turkey Bahcelievler, Turkey Izmir, Turkey Troy, United States Nilufer/Bursa, Turkey Izmir, Turkey Hackensack, United States Ann Arbor, United States Ann Arbor, United States Ann Arbor, United States Troy, United States Hackensack, United States Bursa, Turkey Izmir, Turkey Kucukcekmece, Turkey

International Results Name/Nom Jeffrey Peggy Halil Baran Oyku Serra Canberk Onder Ufuk Mert Ecem Jessica Tan Derek Victoria Happy Kristine Ziqian Derek

Yang Yang Yavuz Yesilyurt Yildiran Yildirim Yilmaz Yilmaz Yilmaz Yilmazhaliloglu Yu Yun Hui Zhang Zhang Zhao Zheng Zhong Zhu

R´ esultats internationaux ´ School/Ecole ICAE Bergen County Academies Izmir Ozel Nokta Koleji Bornova Bursa Bahcesehir Koleji Ankara Cayyolu Doga Kolegi Bursa Cakir Ortaokulu Izmir Ozel Nokta Koleji Bornova Ozel Cevre Ortaokulu Gunesli Doga Orta Okulu Bursa Emine Ornek H.S. Shanghai Pinghe School Maths Hub Bergen County Academies ICAE Shanghai United Int’l School Ann Arbor Fun Math Club Fuzhou NO 1 H.S. Ann Arbor Fun Math Club

12

Location/Endroit Troy, United States Hackensack, United States Bornova, Turkey Bursa, Turkey Ankara, Turkey Nilufer/Bursa, Turkey Bornova, Turkey Kadikoy, Turkey Bahcelievler, Turkey Bursa, Turkey Shanghai, China Singapore, Singapore Hackensack, United States Troy, United States Shanghai, China Ann Arbor, United States Fuzhou Fujian, China Ann Arbor, United States

International Results

R´ esultats internationaux

Perfect scores of 150 for Grade 8 Students / Notes parfaites de 150 pour les ´ el` eves de 8e ann´ ee (Sec. II) Name/Nom Ashwin Haktan Zeynep Efe Bora Akylbek Sana Ajay Arda Burcu Ezgi Pinar Yagmur Beste Ataberk Beril Ece Anna Nicola Aylin Emir Izzettin Muberra Berke Doruk Baris Berkay Ahmet Eren Stanley Eion Nikolai Selin Madelyn Esther Arda Emir Ahmet Arthur Reiner Amy Mert Kaan Yaren Zehra Lawrence Gabriel Efe Eyup Dilay Fulya Umit Goktug Yamac Emre Bekir Utku Emir Joan Lyn-Cuevas Jia Athena Ege Cem Bora Tibet Sila Andres Rico Umut Toygar Zeynep Sude Nehir Arda

Agnihotri Akan Akar Akdere Altinok Alymjan Amin Naji Arora Arslan Arslan Asrak Atesci Aycan Aydin Baizas Baskan Bayraktar Bingol Burak Caliskan Celebi Celik Celikkol Ceylan Chapel Chua Corlu Cruz Dahil Dastan De Belen Deng Denizciler Dincturk Durmus Dy Eksi Emre Engin Erdal Erden Eren Ay Erol Ersoy Etel Fadri Galvez Gazitepe Gemicioglu Genc Gezgin Gonzales Iii Goz Guler Gulsoy Gunduz

´ School/Ecole Bergen County Academies Bursa Emine Ornek H.S. Bursa Emine Ornek H.S. Private Nesibe Aydin Schools Bursa Cakir Ortaokulu Hussain karasaev H.S. Farzanegan II ICAE Bursa Emine Ornek H.S. Odtu Ulkem Koleji Bursa Emine Ornek H.S. Bursa Emine Ornek H.S. Bursa Cakir Ortaokulu Bursa Emine Ornek H.S. Math Trainers Guild of Philippines Bursa Emine Ornek H.S. Bursa Emine Ornek H.S. Rota College Bursa Emine Ornek H.S. Rota College Bursa Cakir Ortaokulu Bursa Cakir Ortaokulu Bursa Cakir Ortaokulu Bursa Emine Ornek H.S. Ann Arbor Fun Math Club Math Trainers Guild of Philippines Ozel Cevre Ortaokulu Math Trainers Guild of Philippines Ozel Florya Doga Bursa Emine Ornek H.S. Math Trainers Guild of Philippines Bergen County Academies Bursa Cakir Ortaokulu Bursa Emine Ornek H.S. Bursa Cakir Ortaokulu Math Trainers Guild of Philippines Ozel Cevre Ortaokulu Bursa Emine Ornek H.S. Bursa Emine Ornek H.S. Bursa Emine Ornek H.S. Rota College Bursa Cakir Ortaokulu Izmir Ozel Nokta Koleji Bornova Ted Malatya College Bursa Cakir Ortaokulu Math Trainers Guild of Philippines Math Trainers Guild of Philippines Bursa Cakir Ortaokulu Bursa Emine Ornek H.S. Takev Primary School Rota College Math Trainers Guild of Philippines Istek Vakfi Ulugbey Anadolu Lisesi Bursa Emine Ornek H.S. Bursa Emine Ornek H.S. Odtu Ulkem Koleji

13

Location/Endroit Hackensack, United States Bursa, Turkey Bursa, Turkey Ankara, Turkey Nilufer/Bursa, Turkey Karakol, Kyrgyzstan Tehran, Iran Islamic Republic of Troy, United States Bursa, Turkey Manisa, Turkey Bursa, Turkey Bursa, Turkey Nilufer/Bursa, Turkey Bursa, Turkey Zamboanga City, Philippines Bursa, Turkey Bursa, Turkey Izmir, Turkey Bursa, Turkey Izmir, Turkey Nilufer/Bursa, Turkey Nilufer/Bursa, Turkey Nilufer/Bursa, Turkey Bursa, Turkey Ann Arbor, United States Zamboanga City, Philippines Kadikoy, Turkey Zamboanga City, Philippines Kucukcekmece, Turkey Bursa, Turkey Zamboanga City, Philippines Hackensack, United States Nilufer/Bursa, Turkey Bursa, Turkey Nilufer/Bursa, Turkey Zamboanga City, Philippines Kadikoy, Turkey Bursa, Turkey Bursa, Turkey Bursa, Turkey Izmir, Turkey Nilufer/Bursa, Turkey Bornova, Turkey Malatya, Turkey Nilufer/Bursa, Turkey Zamboanga City, Philippines Zamboanga City, Philippines Nilufer/Bursa, Turkey Bursa, Turkey Izmir, Turkey Izmir, Turkey Zamboanga City, Philippines Kartal/Istanbul, Turkey Bursa, Turkey Bursa, Turkey Manisa, Turkey

International Results Name/Nom Bora Elif Sude Cagri Kaya Simge William Allen Jason Selene Ogun Christopher Jongwon Yeram Christopher Selinay Asli Ekin Elif Aysu Durmus Erdem Can Eylul Zeynep Sude Yamac Shivani Jennifer Ali Matthew Pranav Asli Meric Hamit Alphan Ali Emre Kaan Utku Ozan Melek Lal Ece Deniz Hasan Oncel Selin Volkan Ecem Berra Sameer Yat Hei Ezgi Ceren Orhan Ata Nrayan Steven Deniz Hasan Cenk Erdem Ceren Alp Sonia Tara Deniz Defne Irem Elif Egecan Mohanna Prashant

Gunes Gunes Gursoy Guvendi Hamurcular Hangad Ii Ho Hu Iskit Jan Roesler Jiang Jung Jung Kang Kanli Karabulut Karaoguz Kaya Kertmen Kilicarslan Kirdak Kocak Kok Konduru Kong Kusoblu Li Meka Mete Mete Nebiler Okumus Omac Onal Onsekizoglu Ormanli Ozdemir Ozdemir Ozdemir Ozturk Ozyuksel Pai Pang Pinarbasi Poroy Prabhakar Reyes Sahin Salgam Samlioglu Saracoglu Sarandol Savci Saylik Sendal Serbester Shahrad Shankar

R´ esultats internationaux ´ School/Ecole Takev Primary School Bursa Cakir Ortaokulu Odtu Ulkem Koleji VKV Koc Ozel Ortaokulu Bursa Emine Ornek H.S. Math Trainers Guild of Philippines ICAE ICAE Bursa Emine Ornek H.S. Takev Primary School Ann Arbor Fun Math Club Bergen County Academies Dream Acts Academy Carmichael M.S. Bursa Emine Ornek H.S. Bursa Emine Ornek H.S. Izmir Ozel Turk Koleji Bursa Emine Ornek H.S. Rota College Bursa Emine Ornek H.S. Bursa Emine Ornek H.S. Bursa Emine Ornek H.S. Bursa Cakir Ortaokulu ICAE Bergen County Academies Bursa Emine Ornek H.S. Bergen County Academies ICAE Bursa Emine Ornek H.S. Bursa Emine Ornek H.S. Odtu Ulkem Koleji Odtu Ulkem Koleji Bursa Emine Ornek H.S. Bursa Emine Ornek H.S. Bursa Emine Ornek H.S. Bursa Emine Ornek H.S. Takev Primary School Izmir Ozel Nokta Koleji Bornova Bursa Emine Ornek H.S. Bursa Emine Ornek H.S. Bursa Emine Ornek H.S. Bergen County Academies Chiu Lut Sau Memorial S.S. Bursa Cakir Ortaokulu Bursa Emine Ornek H.S. ICAE Math Trainers Guild of Philippines Odtu Ulkem Koleji Bursa Cakir Ortaokulu Ozel Cevre Ortaokulu Ankara Cayyolu Doga Kolegi Bursa Cakir Ortaokulu Takev Primary School Bursa Emine Ornek H.S. Bursa Emine Ornek H.S. Bursa Emine Ornek H.S. Farzanegan II ICAE

14

Location/Endroit Izmir, Turkey Nilufer/Bursa, Turkey Manisa, Turkey Istanbul, Turkey Bursa, Turkey Zamboanga City, Philippines Troy, United States Troy, United States Bursa, Turkey Izmir, Turkey Ann Arbor, United States Hackensack, United States Cresskill, United States Richland, United States Bursa, Turkey Bursa, Turkey Izmir, Turkey Bursa, Turkey Izmir, Turkey Bursa, Turkey Bursa, Turkey Bursa, Turkey Nilufer/Bursa, Turkey Troy, United States Hackensack, United States Bursa, Turkey Hackensack, United States Troy, United States Bursa, Turkey Bursa, Turkey Manisa, Turkey Manisa, Turkey Bursa, Turkey Bursa, Turkey Bursa, Turkey Bursa, Turkey Izmir, Turkey Bornova, Turkey Bursa, Turkey Bursa, Turkey Bursa, Turkey Hackensack, United States Hong Kong, Hong Kong Nilufer/Bursa, Turkey Bursa, Turkey Troy, United States Zamboanga City, Philippines Manisa, Turkey Nilufer/Bursa, Turkey Kadikoy, Turkey Ankara, Turkey Nilufer/Bursa, Turkey Izmir, Turkey Bursa, Turkey Bursa, Turkey Bursa, Turkey Tehran, Iran Islamic Republic of Troy, United States

International Results Name/Nom Jan Vincent Chenxin Efsane Ezgi Melike Can Siwen Sahil Ece Selin Vivian Patricia Ina Melis Mehmet Yigit Doga Adnan Eren Umutcan Su Oyku Helin Hatice Merve Matthew Patrick John Arda Bilkan Omer Faruk Jonathan Conrad Abdurrahman Freddie Wayne Alan

Simbol Song Soyer Soysal Soyturk Sumer Sun Suneja Suzgun Tan Tanada Tuna Turali Turgut Turkay Tutus Uludag Usman Varoglu Vural Wang Wang Yang Yesildag Yildirim Yildirim Yu Yuksel Zhao Zhao Zhu

R´ esultats internationaux ´ School/Ecole Math Trainers Guild of Philippines Ann Arbor Fun Math Club Ozel Dunya Koleji Rota College Bursa Emine Ornek H.S. Bursa Emine Ornek H.S. Bergen County Academies ICAE Bursa Emine Ornek H.S. Bergen County Academies Math Trainers Guild of Philippines Bursa Emine Ornek H.S. Private Nesibe Aydin Schools Takev Primary School Bursa Emine Ornek H.S. Bursa Cakir Ortaokulu Ozel Dunya Koleji Bursa Emine Ornek H.S. Bursa Emine Ornek H.S. Odtu Ulkem Koleji ICAE Ann Arbor Fun Math Club Ann Arbor Fun Math Club Bursa Cakir Ortaokulu Bursa Emine Ornek H.S. Bursa Cakir Ortaokulu Math Trainers Guild of Philippines Bursa Emine Ornek H.S. ICAE Bergen County Academies Ann Arbor Fun Math Club

15

Location/Endroit Zamboanga City, Philippines Ann Arbor, United States Odemis, Turkey Izmir, Turkey Bursa, Turkey Bursa, Turkey Hackensack, United States Troy, United States Bursa, Turkey Hackensack, United States Zamboanga City, Philippines Bursa, Turkey Ankara, Turkey Izmir, Turkey Bursa, Turkey Nilufer/Bursa, Turkey Odemis, Turkey Bursa, Turkey Bursa, Turkey Manisa, Turkey Troy, United States Ann Arbor, United States Ann Arbor, United States Nilufer/Bursa, Turkey Bursa, Turkey Nilufer/Bursa, Turkey Zamboanga City, Philippines Bursa, Turkey Troy, United States Hackensack, United States Ann Arbor, United States