for alderman ward one (vote for one) - Christian County Illinois

for alderman ward one (vote for one) - Christian County Illinois

SPECIMEN BALLOT CHRISTIAN COUNTY, ILLINOIS CONSOLIDATED ELECTION APRIL 4, 2017 I HEREBY CERTIFY THAT THIS SPECIMEN BALLOT IS A TRUE AND CORRECT COPY O...

57KB Sizes 0 Downloads 3 Views

Recommend Documents

here - Dr. Bell for 4th Ward Alderman
Apr 4, 2017 - Michael Holmes Sr. is out here asking the residents of the 4th ... Mr. Holmes thank you for being out here

one share-one vote - ESSEC Business School
(k) any agreements between the company and its board members or employees providing for compensation if .... 04012 CHAU

One for One - Sallie Oto
This season, we gathered at Powder Mountain, Utah to celebrate an amazing group of friends whose ideas, work and entrepr

The One Walk - Sheboygan County Christian School
Sep 29, 2017 - STUDENTS and FUNDRAISERS: We encourage you to start early and think creatively about raising money for Th

The "One Person, One Vote" Doctrine -A Dead End Street?
Dec 1, 1972 - The "One Person, One Vote" Doctrine -A Dead. End Street? Henri J. ... by the Supreme Court over the last d

One Person, One Vote: Estimating the Prevalence of - Sharad Goel
Oct 24, 2017 - Kris Kobach used similar logic but instead contended that “one case of voter fraud is [one] too many”

One Share, One Vote and the False Promise of Shareholder
One Share, One Vote and the False Promise of. Shareholder Homogeneity. Grant M. Hayden. Maurice A. Deane School of Law a

big one for one drop confirmed participants - In for ONE DROP
Jul 3, 2012 - championship bracelet. The 43rd Annual World Series of Poker will host Event #55, better known as the BIG

corners one - Metrolina Christian Academy
May 15, 2014 - Barker, Sam/Betsy. Barnes, Jeremy/Angie. Barnes ..... Stachon, Sam/Natalie. Stahnke, Richard/ ..... Seabo

One Pot Wonders - Illinois DNR
Jun 10, 2012 - Dutch Oven Gathering and Cookoff. Capturing first-place in the Junior. Division main dish and dessert cat

SPECIMEN BALLOT CHRISTIAN COUNTY, ILLINOIS CONSOLIDATED ELECTION APRIL 4, 2017 I HEREBY CERTIFY THAT THIS SPECIMEN BALLOT IS A TRUE AND CORRECT COPY OF THE OFFICES AND CANDIDATES TO BE VOTED IN THE CONSOLIDATED ELECTION TO BE HELD IN CHRISTIAN COUNTY ON TUESDAY, APRIL 4, 2017.

MUNICIPAL VILLAGE OF PALMER

FOR VILLAGE TRUSTEE (For an unexpired 2-year term) (VOTE FOR ONE) LARRY SHEEDY INDEPENDENT CITY OF PANA

FOR CITY MAYOR (VOTE FOR ONE) DONALD W. KROSKI STEVEN SIPES

LAURIE J. MENSE, COUNTY CLERK CHRISTIAN COUNTY, ILLINOIS MUNICIPAL CITY OF ASSUMPTION

FOR CITY MAYOR (VOTE FOR ONE) JOHN L. KEHL INDEPENDENT

FOR CITY CLERK (VOTE FOR ONE) TERRY L. KLEIN

FOR CITY TREASURER (VOTE FOR ONE) FLORIAN "PETE" L. SCHERZER

FOR CITY CLERK (VOTE FOR ONE)

FOR ALDERMAN WARD ONE (VOTE FOR ONE)

BETTY REED INDEPENDENT

TOWNSHIP BUCKHART TOWNSHIP

FOR TOWNSHIP CLERK (VOTE FOR ONE) No Candidate REPUBLICAN

FOR TOWNSHIP TRUSTEE (VOTE FOR NOT MORE THAN FOUR) ALEXANDER R. WINANS REPUBLICAN

M. TERESA BROCKELSBY DEMOCRATIC

FRANK BRAMEL DEMOCRATIC

FOR TOWNSHIP ASSESSOR (VOTE FOR ONE) No Candidate REPUBLICAN No Candidate DEMOCRATIC

FOR TOWNSHIP HIGHWAY COMMISSIONER (VOTE FOR ONE) LANCE THOMAS REPUBLICAN JEFF BOADEN DEMOCRATIC

FOR TOWNSHIP TRUSTEE (VOTE FOR NOT MORE THAN FOUR) BRUCE BROCKELSBY REPUBLICAN JAMES R. DOWDY REPUBLICAN EDWARD E. HUGHES DEMOCRATIC

JANET WALLER INDEPENDENT

PATTY ZAHRADKA

BLAKE SEATON DEMOCRATIC

SHANA D. REDMON INDEPENDENT

TIM E. EDDY

CHARLES A. WUBKER DEMOCRATIC

JENNIFER MOORE INDEPENDENT

FOR ALDERMAN WARD TWO (VOTE FOR ONE) GLENN SCHNEIDER

FOR CITY TREASURER (VOTE FOR ONE) DARIN DAMERY INDEPENDENT

FOR ALDERMAN WARD ONE (VOTE FOR ONE) CARL L. PUCKETT INDEPENDENT

FOR ALDERMAN WARD THREE (VOTE FOR ONE) RONALD MILES

FOR ALDERMAN WARD FOUR (VOTE FOR ONE)

DEREK PAGE INDEPENDENT

FOR ALDERMAN WARD TWO (VOTE FOR ONE) DONALD G. DUST INDEPENDENT

FOR ALDERMAN WARD THREE (VOTE FOR ONE) JON LOWRANCE INDEPENDENT COURTNEY HILER INDEPENDENT VILLAGE OF BULPITT

FOR VILLAGE MAYOR (VOTE FOR ONE) HARRY DEAN BANDY JR. INDEPENDENT

ROY "LEON" GOFF LAWRENCE A. SIMON VILLAGE OF STONINGTON

FOR VILLAGE PRESIDENT (VOTE FOR ONE) RYAN MARUCCO INDEPENDENT FOR VILLAGE TRUSTEE (VOTE FOR NOT MORE THAN THREE) STEVE BOLDINI INDEPENDENT TODD THOMASON INDEPENDENT JENNIFER KLEIN INDEPENDENT

WILLIAM DAVIS INDEPENDENT

BRUCE DOWDY INDEPENDENT

RUTH ANN WICKS INDEPENDENT

ANDREW CALLAN INDEPENDENT

FOR VILLAGE CLERK (VOTE FOR ONE) LISA DENNING INDEPENDENT

FOR VILLAGE TRUSTEE (VOTE FOR NOT MORE THAN THREE) DONALD DENNING INDEPENDENT LISA HOLMES INDEPENDENT

CITY OF TAYLORVILLE

FOR CITY MAYOR (VOTE FOR ONE) BRUCE J. BARRY INDEPENDENT

Write-in

VILLAGE OF EDINBURG

No Candidate

FOR VILLAGE CLERK (VOTE FOR ONE) MAX L. NEUNABER INDEPENDENT

FOR VILLAGE TRUSTEE (For a 4-year term) (VOTE FOR NOT MORE THAN THREE) HAROLD TURNER INDEPENDENT Write-In Write-In

FOR VILLAGE TRUSTEE (For an unexpired 2-year term) (VOTE FOR ONE) No Candidate VILLAGE OF JEISYVILLE

FOR VILLAGE MAYOR (VOTE FOR ONE) Write-In

FOR VILLAGE TRUSTEE (VOTE FOR NOT MORE THAN TWO) Write-In

VILLAGE OF KINCAID

FOR VILLAGE PRESIDENT (VOTE FOR ONE) BILL JARRETT INDEPENDENT DEBORAH FREESTON INDEPENDENT

FOR VILLAGE TRUSTEE (VOTE FOR NOT MORE THAN THREE) DAVID OLLER INDEPENDENT WILBERT H. GRIFFIN JR. INDEPENDENT JEFFERY W. BASIL INDEPENDENT VILLAGE OF MORRISONVILLE

FOR VILLAGE MAYOR (VOTE FOR ONE) ALICE "PUDGE" DOWNEY INDEPENDENT LARRY E. TOLLIVER INDEPENDENT

FOR VILLAGE CLERK (VOTE FOR ONE) DARCY MONTGOMERY INDEPENDENT FOR VILLAGE TRUSTEE (VOTE FOR NOT MORE THAN THREE) DAVID W. KELMEL INDEPENDENT PHILLIP E. SKINNER INDEPENDENT DONALD A. DENNISON INDEPENDENT MARCIA A. ROSENTHAL INDEPENDENT PATRICK R. KANE INDEPENDENT VILLAGE OF MOWEAQUA

No Candidate DEMOCRATIC

FOR TOWNSHIP HIGHWAY COMMISSIONER (VOTE FOR ONE) DALE M. LIVINGSTON REPUBLICAN No Candidate DEMOCRATIC

FOR TOWNSHIP TRUSTEE (VOTE FOR NOT MORE THAN FOUR) BYRON L. SCHNEIDER REPUBLICAN DUSTIN M. YESKE REPUBLICAN EDWARD H. MICHAEL REPUBLICAN CARROLL A LUZADER, JR REPUBLICAN No Candidate DEMOCRATIC JOHNSON TOWNSHIP

FOR TOWNSHIP SUPERVISOR (VOTE FOR ONE) JODI I HEBERLING REPUBLICAN No Candidate DEMOCRATIC

FOR TOWNSHIP CLERK (VOTE FOR ONE)

ROB HEBERLING INDEPENDENT

FOR TOWNSHIP HIGHWAY COMMISSIONER (VOTE FOR ONE) MARION HEBERLING REPUBLICAN

VICTOR JOSEPH POP INDEPENDENT

JULIE LILLY INDEPENDENT

VILLAGE OF HARVEL

FOR TOWNSHIP CLERK (VOTE FOR ONE) CARL J. KETTELKAMP REPUBLICAN

CARLA A. BLACK DEMOCRATIC

FOR VILLAGE CLERK (VOTE FOR ONE) MAUREEN A. CARTER INDEPENDENT

FOR VILLAGE PRESIDENT (VOTE FOR ONE)

No Candidate DEMOCRATIC

TIM E. CALVERT INDEPENDENT

FOR CITY CLERK (VOTE FOR ONE) ROBERT "BUZ" BESSON INDEPENDENT

CLAY DAVIDSON INDEPENDENT

FOR TOWNSHIP SUPERVISOR (VOTE FOR ONE) STEVEN L. REINCKE REPUBLICAN

No Candidate REPUBLICAN

FOR VILLAGE PRESIDENT (VOTE FOR ONE) DAVID M. LUTTRELL INDEPENDENT

FOR VILLAGE TRUSTEE (VOTE FOR NOT MORE THAN THREE) JACOB D. LEFEVER INDEPENDENT

GREENWOOD TOWNSHIP

TERRY L. WRIGHT INDEPENDENT

RAYMOND E. KOONCE INDEPENDENT

MICHELLE BECK INDEPENDENT TANYA S. RENO INDEPENDENT

FOR CITY TREASURER (VOTE FOR ONE) BILLIE HEBERLING INDEPENDENT

JAMES MICENHEIMER DEMOCRATIC

FOR TOWNSHIP TRUSTEE (VOTE FOR NOT MORE THAN FOUR) MATTHEW T. McDONALD REPUBLICAN BETTY K. FINES REPUBLICAN JEREMY PIATT REPUBLICAN RON FLEMING DEMOCRATIC KING TOWNSHIP

JACQUE NATION INDEPENDENT

FOR TOWNSHIP SUPERVISOR (VOTE FOR ONE) No Candidate DEMOCRATIC

KELLIE HAMELL INDEPENDENT

INGRID WATKINS INDEPENDENT

FOR ALDERMAN WARD ONE (For a 4-year term) (VOTE FOR ONE) LARRY BUDD INDEPENDENT

FOR ALDERMAN WARD ONE (For an unexpired 2-year term) (VOTE FOR ONE) JIM OLIVE INDEPENDENT

FOR ALDERMAN WARD TWO (VOTE FOR ONE) CHRISTOPHER D. SKULTETY INDEPENDENT WILLARD "LEE" LANZOTTI INDEPENDENT GARRET A. ESS INDEPENDENT KURT ZEITLER INDEPENDENT FOR ALDERMAN WARD THREE (VOTE FOR ONE) ERNIE DORCHINECZ INDEPENDENT FOR ALDERMAN WARD FOUR (VOTE FOR ONE) SHAWN BURTLE INDEPENDENT VILLAGE OF TOVEY

FOR VILLAGE MAYOR (VOTE FOR ONE) BRIAN WILBUR INDEPENDENT

FOR VILLAGE TRUSTEE (For a 4-year term) (VOTE FOR NOT MORE THAN THREE) MARGARET M. PUCCETTI INDEPENDENT JOANN HOWARD INDEPENDENT MICHAEL R. ZANOTTI INDEPENDENT FOR VILLAGE TRUSTEE (For an unexpired 2-year term) (VOTE FOR ONE) JOSH PRINCE INDEPENDENT TOWNSHIP ASSUMPTION TOWNSHIP

FOR TOWNSHIP SUPERVISOR (VOTE FOR ONE) No Candidate REPUBLICAN PAUL COOK DEMOCRATIC

FOR TOWNSHIP CLERK (VOTE FOR ONE) No Candidate REPUBLICAN

FOR VILLAGE PRESIDENT (VOTE FOR ONE) D. "BOOMER" NEECE INDEPENDENT

DAVE REED DEMOCRATIC

STEVE RUOT INDEPENDENT

No Candidate REPUBLICAN

FOR VILLAGE TRUSTEE (VOTE FOR NOT MORE THAN THREE) JOANN E. LOWER INDEPENDENT

No Candidate DEMOCRATIC

FOR TOWNSHIP ASSESSOR (VOTE FOR ONE)

MICHAEL MILLBURG INDEPENDENT

FOR TOWNSHIP CLERK (VOTE FOR ONE) TINA ZIMMERMAN DEMOCRATIC FOR TOWNSHIP HIGHWAY COMMISSIONER (VOTE FOR ONE) No Candidate DEMOCRATIC THOMAS CARTER INDEPENDENT

FOR TOWNSHIP TRUSTEE (VOTE FOR NOT MORE THAN FOUR) STEVE GERMANN DEMOCRATIC DONALD ZIMMERMAN DEMOCRATIC GENE WADE DEMOCRATIC LOCUST TOWNSHIP

FOR TOWNSHIP SUPERVISOR (VOTE FOR ONE) RITA M. MOOMEY DEMOCRATIC FOR TOWNSHIP CLERK (VOTE FOR ONE) LINDA MOOMEY DEMOCRATIC

FOR TOWNSHIP HIGHWAY COMMISSIONER (VOTE FOR ONE) GEORGE A. BUERK JR. DEMOCRATIC FOR TOWNSHIP TRUSTEE (VOTE FOR NOT MORE THAN FOUR) JOE DORR DEMOCRATIC MIKE MIZEUR DEMOCRATIC DAVID LARGE DEMOCRATIC CLIFF FRYE DEMOCRATIC MAY TOWNSHIP

FOR TOWNSHIP SUPERVISOR (VOTE FOR ONE) ROBERT SWINEY DEMOCRATIC RANDY HAMELL REPUBLICAN

FOR TOWNSHIP CLERK (VOTE FOR ONE) PHIL CHAMPLEY DEMOCRATIC No Candidate REPUBLICAN

FOR TOWNSHIP ASSESSOR (VOTE FOR ONE) No Candidate DEMOCRATIC No Candidate REPUBLICAN

FOR TOWNSHIP HIGHWAY COMMISSIONER (VOTE FOR ONE) BEN CURTIN DEMOCRATIC JEFF PRASUN REPUBLICAN

FOR TOWNSHIP TRUSTEE (VOTE FOR NOT MORE THAN FOUR) ED SALISBURY DEMOCRATIC

TATUM M. PLAIN INDEPENDENT

FOR TOWNSHIP TRUSTEE (VOTE FOR NOT MORE THAN FOUR) No Candidate REPUBLICAN

FOR TOWNSHIP SUPERVISOR (VOTE FOR ONE) No Candidate DEMOCRATIC

NORMAN BETHARD DEMOCRATIC

ROBERT D. BUZAN II REPUBLICAN

BRENT MILBURN INDEPENDENT

JOHN HOLTHAUS DEMOCRATIC

FOR VILLAGE TRUSTEE (For a 4-year term) (VOTE FOR NOT MORE THAN THREE) DENISE CAREY INDEPENDENT CHARLENE SAULSBERRY INDEPENDENT

SCOTT WOODS DEMOCRATIC

FOR VILLAGE TRUSTEE (For an unexpired 2-year term) (VOTE FOR ONE) No Candidate VILLAGE OF OWANECO

FOR VILLAGE PRESIDENT (VOTE FOR ONE) ALVIN MIZEUR INDEPENDENT

FOR VILLAGE CLERK (VOTE FOR ONE) KIMBERLY ANDERSON INDEPENDENT FOR VILLAGE TRUSTEE (VOTE FOR NOT MORE THAN THREE) MATTHEW MIZEUR INDEPENDENT

BEAR CREEK TOWNSHIP

FOR TOWNSHIP SUPERVISOR (VOTE FOR ONE) No Candidate REPUBLICAN CHAD WATERMAN DEMOCRATIC RICHARD W. REED SR. INDEPENDENT

FOR TOWNSHIP CLERK (VOTE FOR ONE) No Candidate REPUBLICAN PAULA A. WATERMAN DEMOCRATIC

FOR TOWNSHIP HIGHWAY COMMISSIONER (VOTE FOR ONE) BRUCE DURBIN REPUBLICAN JED DAVIS DEMOCRATIC DAVID EGGIMANN INDEPENDENT

RONALD MOOMEY INDEPENDENT

FOR TOWNSHIP TRUSTEE (VOTE FOR NOT MORE THAN FOUR) ROBERT WEMPLE REPUBLICAN

JOHN WILHOUR INDEPENDENT

BONNIE JACK DEMOCRATIC

SETH M. McMILLAN REPUBLICAN MATT RINCKER REPUBLICAN MOSQUITO TOWNSHIP

FOR TOWNSHIP CLERK (VOTE FOR ONE) No Candidate DEMOCRATIC KELLY A. BROKAW REPUBLICAN

FOR TOWNSHIP HIGHWAY COMMISSIONER (VOTE FOR ONE) No Candidate DEMOCRATIC DANIEL E. GREGORY REPUBLICAN

FOR TOWNSHIP TRUSTEE (VOTE FOR NOT MORE THAN FOUR) DAVID COPENBARGER DEMOCRATIC ROLLIN HEAD REPUBLICAN RAYMOND D. ELDER REPUBLICAN KYLE YOUNG REPUBLICAN SCOTT A. CATLIN REPUBLICAN MT AUBURN TOWNSHIP

FOR TOWNSHIP SUPERVISOR (VOTE FOR ONE) WILLIAM E. MOORE REPUBLICAN No Candidate DEMOCRATIC

VILLAGE OF PALMER

DUANE STEELE DEMOCRATIC

FOR TOWNSHIP CLERK (VOTE FOR ONE) MARILYN Y. STUART REPUBLICAN

FOR VILLAGE MAYOR (VOTE FOR ONE)

TYRONE POLEON DEMOCRATIC

No Candidate DEMOCRATIC

Write-In

FOR VILLAGE TRUSTEE (For a 4-year term) (VOTE FOR NOT MORE THAN THREE) GREGORY SULLIVAN INDEPENDENT RAYMOND BOCK INDEPENDENT ROBERT STONE INDEPENDENT

BUCKHART TOWNSHIP

FOR TOWNSHIP SUPERVISOR (VOTE FOR ONE) NANCY C. WHITLOW REPUBLICAN No Candidate DEMOCRATIC

FOR TOWNSHIP SUPERVISOR (VOTE FOR ONE) TOM LATONIS DEMOCRATIC FOR TOWNSHIP CLERK (VOTE FOR ONE) CRYSTAL WOOLARD DEMOCRATIC FOR TOWNSHIP ASSESSOR (VOTE FOR ONE) AMY FUNNEMAN DEMOCRATIC FOR TOWNSHIP HIGHWAY COMMISSIONER (VOTE FOR ONE) CHRIS SCHAFER DEMOCRATIC FOR TOWNSHIP TRUSTEE (VOTE FOR NOT MORE THAN FOUR) PAUL SCHMITZ DEMOCRATIC HARLEY "TOM" FOSTER DEMOCRATIC BRETT HENSCHEN DEMOCRATIC

FOR TOWNSHIP HIGHWAY COMMISSIONER (VOTE FOR ONE) ERIC W. MOORE REPUBLICAN No Candidate DEMOCRATIC

MULTI-TOWNSHIP ASSESSOR DISTRICT

FOR MULTI-TOWNSHIP ASSESSOR (BEAR CREEK, JOHNSON AND KING TOWNSHIPS) (VOTE FOR ONE) No Candidate REPUBLICAN No Candidate DEMOCRATIC FOR MULTI-TOWNSHIP ASSESSOR (GREENWOOD, LOCUST AND ROSAMOND TOWNSHIPS) (VOTE FOR ONE) No Candidate REPUBLICAN No Candidate DEMOCRATIC FOR MULTI-TOWNSHIP ASSESSOR (MOSQUITO AND MT AUBURN TOWNSHIPS) (VOTE FOR ONE) No Candidate REPUBLICAN BETH VINCENT DEMOCRATIC FOR MULTI-TOWNSHIP ASSESSOR (PRAIRIETON AND STONINGTON TOWNSHIPS) (VOTE FOR ONE) No Candidate REPUBLICAN No Candidate DEMOCRATIC PARKS EDINBURG PARK DISTRICT

FOR PARK COMMISSIONER (VOTE FOR NOT MORE THAN TWO) KRIS WHITE GORDON PERRY

JOE COLEMAN DEMOCRATIC

PRAIRIETON GENERAL PARK DISTRICT

PRAIRIETON TOWNSHIP

FOR TOWNSHIP SUPERVISOR (VOTE FOR ONE) KENNETH ZINDEL REPUBLICAN

FOR PARK COMMISSIONER (For a 6-year term) (VOTE FOR ONE) Write-In

No Candidate DEMOCRATIC

FOR TOWNSHIP CLERK (VOTE FOR ONE) No Candidate REPUBLICAN

FOR PARK COMMISSIONER (For an unexpired 4-year term) (VOTE FOR NOT MORE THAN TWO) Write-In Write-In

ALAN LITTLE DEMOCRATIC

FOR TOWNSHIP HIGHWAY COMMISSIONER (VOTE FOR ONE) ED CRAIG REPUBLICAN No Candidate DEMOCRATIC

FOR TOWNSHIP TRUSTEE (VOTE FOR NOT MORE THAN FOUR) MARK DAVIS REPUBLICAN SCOTT GORDEN REPUBLICAN BOB VATTHAUER REPUBLICAN JOHN R. BONN, JR. DEMOCRATIC RICKS TOWNSHIP

FOR TOWNSHIP SUPERVISOR (VOTE FOR ONE) LAWRENCE BEATY REPUBLICAN No Candidate DEMOCRATIC

FOR TOWNSHIP CLERK (VOTE FOR ONE) KERI GINGER REPUBLICAN No Candidate DEMOCRATIC

FOR TOWNSHIP ASSESSOR (VOTE FOR ONE)

FOR PARK COMMISSIONER (For an unexpired 2-year term) (VOTE FOR ONE) No Candidate STONINGTON PARK DISTRICT

FOR PARK COMMISSIONER (For a 6-year term) (VOTE FOR NOT MORE THAN TWO) JEFF TUMIATI ROBERT SWIGERT FOR PARK COMMISSIONER (For an unexpired 4-year term) (VOTE FOR ONE) HEATHER STRISSEL FOR PARK COMMISSIONER (For an unexpired 2-year term) (VOTE FOR ONE) JACLYN SWIGERT TAYLORVILLE PARK DISTRICT

FOR PARK TRUSTEE (VOTE FOR NOT MORE THAN THREE) JIM McCOY MISTY MARUCCO

No Candidate REPUBLICAN

ROBERT E. STEINER

No Candidate DEMOCRATIC

STEVEN D. TOBERMAN

FOR TOWNSHIP HIGHWAY COMMISSIONER (VOTE FOR ONE) RICHARD GRUNDY REPUBLICAN No Candidate DEMOCRATIC

FOR TOWNSHIP TRUSTEE (VOTE FOR NOT MORE THAN FOUR) SUSAN SCHMEDEKE REPUBLICAN JERRY RUTAN REPUBLICAN No Candidate DEMOCRATIC JEFFREY G. FAHL INDEPENDENT JOHN LANGEN INDEPENDENT ROSAMOND TOWNSHIP

FOR TOWNSHIP SUPERVISOR (VOTE FOR ONE) No Candidate DEMOCRATIC JOHN M. SCOTT REPUBLICAN

FOR TOWNSHIP CLERK (VOTE FOR ONE) No Candidate DEMOCRATIC DALE KLINDWORTH REPUBLICAN

FOR TOWNSHIP HIGHWAY COMMISSIONER (VOTE FOR ONE) No Candidate DEMOCRATIC RYAN HERBORD REPUBLICAN

FOR TOWNSHIP TRUSTEE (VOTE FOR NOT MORE THAN FOUR) No Candidate DEMOCRATIC DOUG KIRKBRIDE REPUBLICAN REX WILHOUR REPUBLICAN DANIEL C. BEYERS REPUBLICAN LELAND H. SCHMITZ REPUBLICAN SOUTH FORK TOWNSHIP

FOR TOWNSHIP SUPERVISOR (VOTE FOR ONE) NANCY ROGGERO DEMOCRATIC FOR TOWNSHIP CLERK (VOTE FOR ONE) MONICA A. MONTS DEMOCRATIC FOR TOWNSHIP ASSESSOR (VOTE FOR ONE) RAECQUEL L. ZANOTTI DEMOCRATIC FOR TOWNSHIP HIGHWAY COMMISSIONER (VOTE FOR ONE) TERRY LEE WORKMAN DEMOCRATIC FOR TOWNSHIP TRUSTEE (VOTE FOR NOT MORE THAN FOUR) MICHAEL J. WATSON DEMOCRATIC DENNIS R. FOLI DEMOCRATIC CINDY F. ORRISON DEMOCRATIC DEBORAH A. POP DEMOCRATIC STONINGTON TOWNSHIP

FOR TOWNSHIP SUPERVISOR (VOTE FOR ONE) ROBERT G HOLTHAUS DEMOCRATIC No Candidate REPUBLICAN

No Candidate REPUBLICAN

KENNY SMITH DEMOCRATIC

GREG BUTCHER DEMOCRATIC

PANA TOWNSHIP

BILL BITSCHENAUER DEMOCRATIC

DANA A. SHUSTER INDEPENDENT

BETTE RANKINS INDEPENDENT

WILLIAM H. FRANK DEMOCRATIC

CURT MICENHEIMER DEMOCRATIC

MARCIA L. MAYNARD INDEPENDENT

FOR VILLAGE MAYOR (VOTE FOR ONE)

THOMAS G. GIDEON DEMOCRATIC

FOR TOWNSHIP CLERK (VOTE FOR ONE) CRAIG A. PAULEK DEMOCRATIC

TRENT DeCLERCK DEMOCRATIC

FOR TOWNSHIP HIGHWAY COMMISSIONER (VOTE FOR ONE) ERIC LONG REPUBLICAN

VILLAGE OF MT AUBURN

TOWNSHIP MT AUBURN TOWNSHIP

FOR TOWNSHIP HIGHWAY COMMISSIONER (VOTE FOR ONE) ROBERT SWIGERT DEMOCRATIC TOM WISEMAN REPUBLICAN

FOR TOWNSHIP TRUSTEE (VOTE FOR NOT MORE THAN FOUR) ROB CARLS DEMOCRATIC SEAN BERTELSEN DEMOCRATIC ERIC SWIGERT DEMOCRATIC CJ STICKEL DEMOCRATIC RICHARD COOPER REPUBLICAN TAYLORVILLE TOWNSHIP

FOR TOWNSHIP SUPERVISOR (VOTE FOR ONE) ROBERTA A. BEATY DEMOCRATIC DEBORAH McCOY REPUBLICAN

FOR TOWNSHIP CLERK (VOTE FOR ONE) MARCIA L. NEAL DEMOCRATIC No Candidate REPUBLICAN

FOR TOWNSHIP ASSESSOR (VOTE FOR ONE) No Candidate DEMOCRATIC No Candidate REPUBLICAN

FOR TOWNSHIP HIGHWAY COMMISSIONER (VOTE FOR ONE) MIKEL D. BLILER DEMOCRATIC BRENT A. WEST REPUBLICAN

FOR TOWNSHIP TRUSTEE (VOTE FOR NOT MORE THAN FOUR) JUDY GIANASI DEMOCRATIC COLLEEN M. HADLEY DEMOCRATIC PATRICK W. KRETZER DEMOCRATIC RICHARD J. PAYNE DEMOCRATIC GLEN F. BERRY REPUBLICAN WILLIAM P. COOK REPUBLICAN LINDA J. LYTLE REPUBLICAN

LIBRARY ASSUMPTION PUBLIC LIBRARY DISTRICT

FOR LIBRARY TRUSTEE (VOTE FOR NOT MORE THAN TWO) KRISTINA HEBERT BLUE MOUND MEMORIAL PUBLIC LIBRARY DISTRICT

FOR LIBRARY TRUSTEE (For a 4-year term) (VOTE FOR NOT MORE THAN THREE) AMY E. BROWN KATHRYN K. BROWNLEE MATTHEW DILBECK FOR LIBRARY TRUSTEE (For an unexpired 2-year term) (VOTE FOR NOT MORE THAN TWO) MARY ANNE BYARD DIANA KUPISH DOYLE PUBLIC LIBRARY DISTRICT

FOR LIBRARY TRUSTEE (VOTE FOR NOT MORE THAN TWO) AMANDA CALDERINI KITCHELL MEMORIAL LIBRARY DISTRICT

FOR LIBRARY TRUSTEE (For a 4-year term) (VOTE FOR NOT MORE THAN FOUR) BETH FUCHS KELLI SHOWALTER BRIAN GRUNDY ADAM DEARDORFF FOR LIBRARY TRUSTEE (For an unexpired 2-year term) (VOTE FOR ONE) ANN GANTHER MOWEAQUA PUBLIC LIBRARY DISTRICT

FOR LIBRARY TRUSTEE (For a 6-year term) (VOTE FOR NOT MORE THAN THREE) SHARI ADAMS BRESNAN PATRICIA S. JORDAN MARCIA A. BERG FOR LIBRARY TRUSTEE (For an unexpired 2-year term) (VOTE FOR ONE) HUBERT LINN ROCHESTER PUBLIC LIBRARY DISTRICT

FOR LIBRARY TRUSTEE (For a 4-year term) (VOTE FOR NOT MORE THAN THREE) DIANA KERR-HERRMANN FRED L. ROESE FOR LIBRARY TRUSTEE (For an unexpired 2-year term) (VOTE FOR ONE) ELAINE HONOMICHL LEWIS STONINGTON TOWNSHIP LIBRARY DISTRICT

FOR LIBRARY TRUSTEE (VOTE FOR NOT MORE THAN FOUR) SCARLETT A. COLBROOK MARTHA J. SMITH MARY E. BLAKEMAN JANET L. HURELBRINK SCHOOLS MORRISONVILLE COMMUNITY UNIT SCHOOL DISTRICT NO. 1 Instructions to voter: Membership on the board of education is restricted to a maximum of 3 members from any congressional township. ON THE BASIS OF EXISTING BOARD MEMBERSHIP, MEMBERS MAY BE ELECTED IN THE FOLLOWING NUMBERS FROM EACH CONGRESSIONAL TOWNSHIP. NOT MORE THAN 1 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 11N RANGE 3W NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 12N RANGE 3W NOT MORE THAN 2 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 11N RANGE 4W NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 13N RANGE 3W NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 11N RANGE 2W NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 12N RANGE 4W NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 13N RANGE 4W NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 10N RANGE 3W

(RICKS) (BEAR CREEK) (HARVEL/S. KING) (SOUTH FORK) (GREENWOOD) (BOISD'ARC/N. KING) (SOUTH FORK) (ROUNTREE)

FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION TO SERVE AN UNEXPIRED 2-YEAR TERM THE AREA OF RESIDENCE OF THOSE ELECTED TO FILL UNEXPIRED TERMS IS TAKEN INTO CONSIDERATION IN DETERMINING THE WINNERS OF THE FULL TERMS. (VOTE FOR A TOTAL OF ONE) TOWNSHIP 12 NORTH RANGE 3 WEST ROBERTA HARKER

FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM (VOTE FOR A TOTAL OF THREE) TOWNSHIP 12 NORTH RANGE 3 WEST ROBERT E. GOWIN TOWNSHIP 12 NORTH RANGE 4 WEST BRYAN L. FESSER

SCHOOLS TAYLORVILLE COMMUNITY UNIT SCHOOL DISTRICT NO. 3 Instruction to voter: Membership on the board of education is restricted to a maximum of 3 members from any congressional township. ON THE BASIS OF EXISTING BOARD MEMBERSHIP, MEMBERS MAY BE ELECTED IN THE FOLLOWING NUMBERS FROM EACH CONGRESSIONAL TOWNSHIP. NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 11N RANGE 1W NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 11N RANGE 2W NOT MORE THAN 2 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 12N RANGE 1W NOT MORE THAN 2 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 12N RANGE 2W NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 12N RANGE 3W NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 13N RANGE 1W NOT MORE THAN 2 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 13N RANGE 2W NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 13N RANGE 3W NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 13N RANGE 1E NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 14N RANGE 1E NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 14N RANGE 1W NOT MORE THAN 2 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 14N RANGE 2W NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 15N RANGE 1W NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 15N RANGE 2W NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 15N RANGE 3W NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 16N RANGE 1W NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 16N RANGE 2W

FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM (VOTE FOR A TOTAL OF THREE) TOWNSHIP 13 NORTH RANGE 2 WEST RICK BRYAN TONI E. FRIEDRICH STEPHEN L. TURNER PAMELA McCONNELL TOWNSHIP 13 NORTH RANGE 1 WEST TRICIA MARBURGER EDINBURG COMMUNITY UNIT SCHOOL DISTRICT NO. 4

FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION TO SERVE AN UNEXPIRED 2-YEAR TERM (VOTE FOR ONE) MARGARET E. SKAGGS FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM (VOTE FOR THREE) ADAM SWINGER CORY HUNSLEY JULIE PEACOCK ADAM LEADY PANA COMMUNITY UNIT SCHOOL DISTRICT NO. 8

FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM (VOTE FOR A TOTAL OF THREE) TOWNSHIP 12 N RANGE 5 W (BOIS D'ARC) RICHARD BORMIDA TOWNSHIP 11 N RANGE 5 W (PITMAN) SCOTT COWDREY

FOR MEMBERS OF THE REGIONAL BOARD OF SCHOOL TRUSTEES (BOND, CHRISTIAN, EFFINGHAM, FAYETTE AND MONTGOMERY COUNTIES) (VOTE FOR NOT MORE THAN SEVEN) DON SCOTT CHRISTIAN COUNTY JIMMIE RICE BOND COUNTY JD VIEREGGE FAYETTE COUNTY ABBY BAYLES FAYETTE COUNTY EUGENE A. LOGUE EFFINGHAM COUNTY

FOR MEMBERS OF THE REGIONAL BOARD OF SCHOOL TRUSTEES (MACON AND PIATT COUNTIES) (For a six year term) (VOTE FOR NOT MORE THAN TWO) LAWRENCE BENNETT - MACON COUNTY EDWARD LEONARD JR - MACON COUNTY ROBERT WELLS - PIATT COUNTY SUZANNE SEE - PIATT COUNTY

FOR MEMBERS OF THE REGIONAL BOARD OF SCHOOL TRUSTEES (MACON AND PIATT COUNTIES) (For an unexpired four year term) (VOTE FOR NOT MORE THAN TWO) MICHAEL HORTIN - MACON COUNTY FOR MEMBERS OF THE REGIONAL BOARD OF SCHOOL TRUSTEES (MACON AND PIATT COUNTIES) (For an unexpired two year term) (VOTE FOR ONE) Write-In

FOR MEMBERS OF THE REGIONAL BOARD OF SCHOOL TRUSTEES (MENARD AND SANGAMON COUNTIES) (VOTE FOR NOT MORE THAN SEVEN) STEVEN R. FLYNN SANGAMON COUNTY TIMOTHY E. SEIFERT SANGAMON COUNTY M. PATRICK DAVIS MENARD COUNTY RICHARD M. HADFIELD SANGAMON COUNTY LAWRENCE L. EIMER MENARD COUNTY RICHARD A. (RICK) PETERMEYER SANGAMON COUNTY MATT BUTCHER SANGAMON COUNTY

Instructions to voter: Membership on the board of education is restricted to a maximum of 3 members from any congressional township. ON THE BASIS OF EXISTING BOARD MEMBERSHIP, MEMBERS MAY BE ELECTED IN THE FOLLOWING NUMBERS FROM EACH CONGRESSIONAL TOWNSHIP. NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 9N RANGE 1W NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 9N RANGE 1E NOT MORE THAN 2 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 10N RANGE 1E NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 10N RANGE 1W NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 10N RANGE 2E NOT MORE THAN 2 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 11N RANGE 1W NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 11N RANGE 2W NOT MORE THAN 2 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 11N RANGE 1E NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 11N RANGE 2E NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 11N RANGE 3E NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 12N RANGE 1W NOT MORE THAN 2 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 12N RANGE 1E NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 12N RANGE 2E

FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM (VOTE FOR A TOTAL OF THREE) TOWNSHIP 11 NORTH RANGE 1 EAST KYLE ANDERSON TOWNSHIP 12 NORTH RANGE 1 WEST AARON SCHAFER TOWNSHIP 10 NORTH RANGE 1 EAST WILFRED C. "BILL" BEYERS III SANGAMON VALLEY COMMUNITY UNIT SCHOOL DISTRICT NO. 9

FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM (VOTE FOR FOUR) GLENDA S. WELDY CYNTHIA ERVIN ERECH PIERSON JAMES LEE KENT PAWNEE COMMUNITY UNIT SCHOOL DISTRICT NO. 11

FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM (VOTE FOR FOUR) SCOTT PHILLIPS JOE FISHER GARY P. STARR KRISTINA L. SHELTON SCOTT HOWARD JOSH ADCOCK

FOR MEMBERS OF THE REGIONAL BOARD OF SCHOOL TRUSTEES (CLARK, COLES, CUMBERLAND, DOUGLAS, EDGAR, MOULTRIE AND SHELBY COUNTIES) (For a six year term) (VOTE FOR NOT MORE THAN TWO) WILLIAM HILL COLES COUNTY RICHARD MANUELL CLARK COUNTY FOR MEMBERS OF THE REGIONAL BOARD OF SCHOOL TRUSTEES (CLARK, COLES, CUMBERLAND, DOUGLAS, EDGAR, MOULTRIE AND SHELBY COUNTIES) (For an unexpired four year term) (VOTE FOR ONE) No Candidate FOR MEMBERS OF THE REGIONAL BOARD OF SCHOOL TRUSTEES (CLARK,COLES,CUMBERLAND,DOUGLAS,EDGAR, MOULTRIE AND SHELBY COUNTIES) (For an unexpired two year term) (VOTE FOR ONE) MARK WASCHER SHELBY COUNTY FIRE MORRISONVILLE-PALMER FIRE DISTRICT

FOR TRUSTEE (For a 6-year term) (VOTE FOR NOT MORE THAN TWO) Write-In Write-In

FOR TRUSTEE (For an unexpired 2-year term) (VOTE FOR ONE) Write-In

MT AUBURN FIRE PROTECTION DISTRICT

FOR TRUSTEE (VOTE FOR NOT MORE THAN TWO) No Candidate ROCHESTER FIRE PROTECTION DISTRICT

FOR TRUSTEE (VOTE FOR ONE) EDWARD JOHNSON DENNIS LEONARD STONINGTON FIRE PROTECTION DISTRICT

SOUTH FORK COMMUNITY UNIT SCHOOL DISTRICT NO. 14

FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION TO SERVE AN UNEXPIRED 2-YEAR TERM (VOTE FOR ONE) JACK HANLON FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM (VOTE FOR A TOTAL OF THREE) BOB BRANDON WES AYMER MERIDIAN COMMUNITY UNIT SCHOOL DISTRICT NO. 15

FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM (VOTE FOR THREE) CHRIS JONES ADAM R. HERBERT MONTE R. HOGAN CENTRAL A & M COMMUNITY UNIT SCHOOL DISTRICT NO. 21

FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM (VOTE FOR FOUR) BRIAN HANLEY KENNETH SCOTT HILTON BROCK BOLTZ CRAIG PLAIN NOKOMIS COMMUNITY UNIT SCHOOL DISTRICT NO. 22 Instruction to voter: Membership on the board of education is restricted to a maximum of 3 members from any congressional township. ON THE BASIS OF EXISTING BOARD MEMBERSHIP, MEMBERS MAY BE ELECTED IN THE FOLLOWING NUMBERS FROM EACH CONGRESSIONAL TOWNSHIP. NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 10N RANGE 2W (NOKOMIS) NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 9N RANGE 2W (WITT) NOT MORE THAN 2 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 11N RANGE 2W (GREENWOOD) NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 9N RANGE 1W (AUDUBON SOUTH/HURRICANE) NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 10N RANGE 1W (AUDUBON NORTH) NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 8N RANGE 2W (FILLMORE/CONS.) NOT MORE THAN 1 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 10N RANGE 3W (ROUNTREE) NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 9N RANGE 3W (IRVING)

FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM (VOTE FOR A TOTAL OF FOUR) TOWNSHIP 8N RANGE 2W (FILLMORE CONSOL.) STEVEN JANSSEN CARL FESSER TOWNSHIP 10N RANGE 2W (NOKOMIS) DENNIS BAUMAN BRIAN CHAUSSE JIM EISENBARTH JOHN S. CROWE JAKE L. LEONARD TOWNSHIP 9N RANGE 2W (WITT) BRUCE L. COX TOWNSHIP 11N RANGE 2W (GREENWOOD) TAMI CLYMER ROCHESTER COMMUNITY UNIT SCHOOL DISTRICT NO. 3A

FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM (VOTE FOR THREE) TODD GOEBEL AMY REYNOLDS WILLIAM (BILL) YATTONI COLLEGE LAKE LAND COMMUNITY COLLEGE DISTRICT NO. 517

FOR TRUSTEES OF THE COMMUNITY COLLEGE DISTRICT TO SERVE A 6-YEAR TERM Write-In (VOTE FOR NOT MORE THAN THREE) PANHANDLE COMMUNITY UNIT SCHOOL DISTRICT NO. 2 ROBERT LUTHER Instruction to voter: Membership on the board of education is restricted MIKE SULLIVAN to a maximum of 3 members from any congressional township. ON THE BASIS OF EXISTING BOARD MEMBERSHIP, MEMBERS DORIS REYNOLDS MAY BE ELECTED IN THE FOLLOWING NUMBERS FROM EACH MATT FORCUM CONGRESSIONAL TOWNSHIP. NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 10N RANGE 5W (ZANESVILLE) NOT MORE THAN 1 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 10N RANGE 4W (RAYMOND) NOT MORE THAN 2 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 11N RANGE 5W (PITMAN) NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 11N RANGE 4W (HARVEL-KING) NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 12N RANGE 4W (BOIS D'ARC) NOT MORE THAN 2 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 12N RANGE 5W (BOIS D'ARC) NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 9N RANGE 4W (BUTLER GROVE) NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 10N RANGE 3W (ROUNTREE) NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 11N RANGE 6W (NILWOOD)

REGIONAL BOARD OF SCHOOLS

RICHLAND COMMUNITY COLLEGE DISTRICT NO. 537

FOR TRUSTEES OF THE COMMUNITY COLLEGE DISTRICT TO SERVE A 6-YEAR TERM (VOTE FOR NOT MORE THAN THREE) JIM UNDERWOOD BRUCE CAMPBELL WAYNE DUNNING MELINDA WESTWATER

FOR TRUSTEE (For a 6-year term) (VOTE FOR ONE) TIFFANY CROWE DAVID SPENGLER

FOR TRUSTEE (For an unexpired 4-year term) (VOTE FOR ONE) KEVIN KATER PROPOSITION

TAYLORVILLE COMMUNITY UNIT SCHOOL DISTRICT NO. 3 PROPOSITION TO INCREASE THE LIMITING RATE UNDER THE PROPERTY TAX EXTENSION LIMITATION LAW Shall the limiting rate under the Property Tax Extension Limitation Law for the Taylorville Community Unit School District No. 3, Christian County, Illinois, be increased by an additional amount equal to .85% above the limiting rate for any and all school purposes for levy year 2016 and be equal to 3.80556% of the equalized assessed value of the taxable property there in for the levy year 2017? A. The approximate amount of taxes extendable at the most recently extended limiting rate is $8,877,937 and the approximate amount of taxes extendable if the proposition is approved is $11,430,933. B. For the 2017 levy year the approximate amount of the additional tax extendable against property containing a single family residence and having a fair market value at the time of the referendum of $100,000.00 is estimated to be $283. C. If the proposition is approved, the aggregate extension for 2017 will be determined by the limiting rate set forth in the proposition rather than the otherwise applicable limiting rate calculated under the provisions of the Property Tax Extension Limitation Law (commonly known as the Property Tax Cap Law).

YES NO