State Wrestling 1970-1974.xlsx

State Wrestling 1970-1974.xlsx

IHSA  STATE  INDIVIDUAL  1974  CLASS  AA Keith  Hackney,  Lake  Park,  (So,21-­‐6-­‐1) (Elgin,  1st) Walter  Dye,  Fenton,  (Sr,31-­‐1) Dye 10-­‐5 ...

174KB Sizes 1 Downloads 14 Views

Recommend Documents

CHSCA ALL-STATE WRESTLING
Rob Larkham. Norwich Free Academy. Kevin Manso ... Mark Harper. Windham. Brendon Tierney. East Lyme ... Marc Bauknecht.

Boys State Wrestling Records
Montana High School Sports Record Book. Updated 7/6/2016. All Time. 17 ..... (160) Trey Stone, (170) Joey Clark, (182) S

State Wrestling 1980-1984 AA.xlsx
Brian Quigley, Galesburg, (Jr,36-‐2). 10-‐2 ..... Brian Garelli, Willowbrook, (Sr,19-‐0-‐1) ... Chesky. 16-‐6.

Team Wrestling State Tournament - mshsl
Feb 21, 2017 - 3 Scott West (19-0), 9 a.m.. Worthington (20-4) vs. No. 1 Kasson-Mantorville (22-0), 9 a.m.. No. 5 Perham

State Wrestling 2002-2003 AA.xlsx
Bensenville (Fenton). Feeney. 8-‐5. 103 lbs. 7-‐3. CLASS AA. Sean Feeney, Sr. (24-‐6). Metamora. Precin .... Chuck

State Wrestling 1980-1984 A.xlsx
Bob Baker, Plano, (Jr,31-‐4) ... Denny VanderVinne, Morrison, (So,30-‐9). Fall, 1:50. Durst. (Riverdale, 3rd) ... 1s

husky wrestling camps 2017 - St. Cloud State Wrestling Camps
Jun 19, 2017 - Services Bldg. Rm 102. A member of the Minnesota State Colleges and Universities System. PS660.12. HUSKY.

State Wrestling 1960-1964.xlsx - IHSA
Jesse Edwards, So., Joliet. 3-‐0. Leppert. Ed Leppert, Jr., Willowbrook. 3-‐0. Leppert. Jerry Knight, So., Peoria (L

State Wrestling 1980-1984 A.xlsx - IHSA
Olsen. Connor. 5-‐0. Moake. Moake. MD 11-‐3. Olsen. Olsen. 5-‐1. John Moake, West .... Pete Jaeger, Elmhurst (Timo

State Wrestling 1965-1969.xlsx - IHSA
Rich Casiano, Thornton Fractional (North), (Sr,25-‐0). Casiano. Tim Okal, Wheaton (Central), (Sr,30-‐6). 11-‐1. Casiano.

IHSA  STATE  INDIVIDUAL  1974  CLASS  AA

Keith  Hackney,  Lake  Park,  (So,21-­‐6-­‐1) (Elgin,  1st)

Walter  Dye,  Fenton,  (Sr,31-­‐1)

Dye 10-­‐5 Cizek 16-­‐11

(West  Leyden,  2nd)

Jim  Cizek,  Oak  Lawn,  (Jr,28-­‐0) (Rich  East,  1st)

Bob  Daulton,  Buffalo  Grove,  (So,26-­‐7)

Cizek 9-­‐1

Cizek 10-­‐4;  OT

(Barrington,  2nd)

Tony  Ruh,  Chicago  (Lane),  (So,36-­‐5) (Chicago,  1st)

Russ  Halbrook,  Granite  City  So.,  (Jr,29-­‐3-­‐1)

Halbrook 14-­‐2 Halbrook 15-­‐4

(Granite  City  So.,  2nd)

Kevin  McNinch,  East  Moline,  (Sr,28-­‐3-­‐2) (Peoria  Richwoods,  1st)

Sean  Sterr,  Joliet  (Catholic),  (Fr,26-­‐7)

98  lbs.              

—Yellow  areas  indicate  items  are   missing/unknown—  Contact  George  Dyche   ([email protected])  or  Tom  Heniff   ([email protected])  if  you  have  access  to   any  missing  data.

McNinch 8-­‐5 Cizek 9-­‐3

(Bradley,  2nd)

Kalvin  Nelson,  Danville,  (Jr,26-­‐4) (Bradley,  1st)

Keith  Hulbert,  Bloom,  (Jr,30-­‐2)

Hulbert 8-­‐5 Hulbert 7-­‐1

(Rich  East,  2nd)

Tony  DiGuida,  Ridgewood,  (Sr,31-­‐0-­‐1) (West  Leyden,  1st)

Mike  Farina,  York,  (So,25-­‐4)

Farina 11-­‐10;  OT Reiser 3-­‐0

(Elgin,  2nd)

Mike  Sullivan,  Carmel,  (So,24-­‐2-­‐1) (Barrington,  1st)

Kevin  Kurrie,  Chicago  (Dunbar),  (Sr,26-­‐4)

Sullivan 4-­‐3 Reiser 10-­‐3

(Chicago,  2nd)

Jim  Reiser,  Belleville  (East),  (Sr,28-­‐0-­‐1) (Granite  City  So.,  1st)

Doug  Schaffer,  Sterling,  (So,21-­‐4)

Reiser 5-­‐3

1st-­‐Jim  Cizek,  Oak  Lawn,  (Jr,32-­‐0) 2nd-­‐Jim  Reiser,  Belleville,  (Sr,31-­‐1-­‐1) 3rd-­‐Walter  Dye,  Fenton,  (Jr,36-­‐2) 4th-­‐Keith  Hulbert,  Bloom,  (Jr,33-­‐4) 5th-­‐Mike  Sullivan,  Carmel,  (So,28-­‐4-­‐1)

(Peoria  Richwoods,  2nd)

Sectional  Placing  Under  Name

Halbrook Daulton   (1st  Rd.  loser  of  semi-­‐finalist) Ruh  (1st  Rd.  loser  of  semi-­‐finalist)

Daulton 10-­‐0 Dye 12-­‐2

Dye  ( 1/4  final  loser  of  semi-­‐finalist ) McNinch  ( 1/4  final  loser  of  semi-­‐finalist)

Dye 16-­‐0

Sullivan

Schaffer 5-­‐0 Sullivan 2-­‐1

Farina  ( 1/4  final  loser  of  semi-­‐finalist ) Sullivan   (1/4  final  loser  of  semi-­‐finalist)

Halbrook Sullivan Forfeit

Nelson  ( 1st  Rd.  loser  of  semi-­‐finalist) Schaffer  ( 1st  Rd.  loser  of  semi-­‐finalist )

Dye Default

Sullivan 6-­‐2

Hulbert 7-­‐6 Hulbert

Assembly  Hall,  University  of  Illinois,  Champaign,  March  1st  and  2nd

Dye Fall  2:34

IHSA  STATE  INDIVIDUAL  1974  CLASS  AA

Brian  Mitchell,  Belleville  (West),  (Sr,26-­‐3) (Granite  City  So.,  1st)

Randy  Shaw,  Moline,  (Sr,25-­‐3-­‐1) Vito  Vee,  Notre  Dame,  (Sr,29-­‐4) Joe  Williams,  DeKalb,  (So,23-­‐3-­‐2)

Vee 3-­‐2 Cabrera 5-­‐0

(Elgin,  2nd)

Jeff  Levitetz,  Deerfield,  (Jr,14-­‐10) (Barrington,  1st)

John  Cabrera,  Joliet  (West),  (Sr,28-­‐2)

Cabrera 7-­‐1 Cabrera 12-­‐0

(Bradley,  2nd)

Mark  Butz,  Carl  Sandburg,  (Sr,23-­‐1-­‐1) (Rich  East,  1st)

Anthony  Lockhart,  Chicago  (Dunbar),  (Jr,16-­‐7)

Butz Fall  5:13 Cabrera 4-­‐1

(Chicago,  2nd)

Gary  Evans,  Schaumburg,  (Sr,10-­‐0) (Elgin,  1st)

Cashette,  Granite  City  So.,

Evans 5-­‐2 Hightower 6-­‐3

(Granite  City  So.,  2nd)

Bernard  Hightower,  Chicago  (Tilden),  (Jr,20-­‐0-­‐1) (Chicago,  1st)

Jesse  Watson,  Woodstock,  (Jr,29-­‐2)

Hightower 5-­‐1 Adams 2-­‐0

(Barrington,  2nd)

Jim  Adams,  Pekin,  (Sr,32-­‐1) (Peoria  Richwoods,  1st)

Carl  Foreside,  Proviso  (East),  (So,28-­‐1)

Adams 3-­‐0 Adams 4-­‐2

(Rich  East,  2nd)

Mark  Jordine,  Bloomington,  (Sr,32-­‐1) (Bradley,  1st)

Tom  Matti,  Fenton,  (Jr,23-­‐7)

Jordine 6-­‐0

1st-­‐John  Cabrera,  Joliet  (West),  (Sr,32-­‐2) 2nd-­‐Jim  Adams,  Pekin,  (Sr,35-­‐2) 3rd-­‐Bernard  Hightower,  Tilden,  (Jr,24-­‐1-­‐1) 4th-­‐Mark  Butz,  Sandburg,  (Sr,27-­‐3-­‐1) 5th-­‐Mark  Jordine,  Bloomington,  (Sr,36-­‐3)

(West  Leyden,  2nd)

Vee Williams Levitetz

Williams 9-­‐1

Butz 12-­‐2

Jordine

Foreside Fall2:56 Jordine 15-­‐1

Evans Jordine

Vee Jordine 10-­‐8

Watson Foreside

Butz 3-­‐0 Butz 5-­‐1

Mitchell Butz

             

Vee 14-­‐8

(Peoria  Richwoods,  2nd) (West  Leyden,  1st)

105  lbs.

Mitchell 12-­‐5

Jordine 13-­‐3

Hightower 4-­‐2 Hightower

Assembly  Hall,  University  of  Illinois,  Champaign,  March  1st  and  2nd

Hightower 7-­‐5

IHSA  STATE  INDIVIDUAL  1974  CLASS  AA

Russell  Jackson,  Chicago  (Tilden),  (Sr,21-­‐1) (Chicago,  1st)

Phil  Lapinski,  Granite  City  So,  (Sr,8-­‐3)

Triveline 5-­‐4

(Granite  City  So.,  2nd)

Dave  Triveline,  Thornwood,  (Jr,26-­‐1) (Rich  East,  1st)

John  Loffredo,  Waukegan,  (Sr,20-­‐6)

Triveline 3-­‐2 Triveline 9-­‐2

(Barrington,  2nd)

Mark  Peterson,  Glenbard  (West),  (Sr,28-­‐2) (Elgin,  1st)

Paul  Phillips,  Normal,  (Sr,26-­‐2-­‐1)

Peterson 4-­‐2 Rossetti 7-­‐4

(Bradley,  2nd)

Mickey  Rossetti,  New  Trier  (West),  (Sr,29-­‐2) (West  Leyden,  1st)

Mark  Ehni,  Peoria  (Richwoods),  (Jr,26-­‐3)

Rossetti 13-­‐6 Maxey 7-­‐4

(Peoria  Richwoods,  2nd)

Rudy  Pyle,Granite  City  No,    (Sr,26-­‐1-­‐1) (Granite  City  So.,  1st)

John  Keane,  Sandburg,  (Jr,21-­‐3)

Pyle 8-­‐3 Ruddy 2-­‐0

(Rich  East,  2nd)

Jorge  Cervantes,  Rock  Falls,  (So,25-­‐3) (Peoria  Richwoods,  1st)

Terry  Ruddy,  Schaumburg,  (Jr,26-­‐4)

Ruddy 7-­‐4 Maxey 17-­‐6

(Elgin,  2nd)

Greg  Maxey,  Joliet  (Central),  (Sr,29-­‐0) (Bradley,  1st)

Charles  Blum,  Chicago  (Bogan),  So,17-­‐4)

Maxey 15-­‐3 Maxey 19-­‐6

(Chicago,  2nd)

Scott  Schaffer,  Antioch,  (Jr,29-­‐3) (Barrington,  1st)

Mike  Bryan,  Arlington,  (Sr,25-­‐4-­‐2)

112  lbs.              

Lapinski 2-­‐1

Schaffer 8-­‐1

1st-­‐Greg  Maxey,  Joliet  (Central),  (Sr,33-­‐0) 2nd-­‐Dave  Triveline,  Thornwood,  (Jr,29-­‐2) 3rd-­‐Mickey  Rossetti,  New  Trier  (West),  (Sr,32-­‐3) 4th-­‐Terry  Ruddy,  Schaumburg,  (Jr,29-­‐6) 5th-­‐Mark  Peterson,  Glenbard  (West),  (Sr,32-­‐3)

(West  Leyden,  2nd)

Rossetti Loffredo Loffredo 5-­‐4

Ehni

Rossetti AA Peterson 5-­‐3

Lapinski Peterson 2-­‐1

Peterson

Peterson Peterson 5-­‐0

Cervantes

Schaffer

Cervantes 11-­‐5

Blum

Schaffer 6-­‐4

Pyle Schaffer 4-­‐2

Schaffer AA  =  Automatic  Advancement

Ruddy 5-­‐4 Ruddy

Assembly  Hall,  University  of  Illinois,  Champaign,  March  1st  and  2nd

Rossetti 5-­‐1

IHSA  STATE  INDIVIDUAL  1974  CLASS  AA

119  lbs.              

Bob  Saric,  Homewood-­‐Flossmoor,  (Sr,20-­‐6) (Rich  East,  1st)

Carlos  Weston,  E.St.Louis,  (Jr,22-­‐9-­‐2)

Weston 2-­‐0 Commisso 5-­‐2

(Granite  City  So.,  2nd)

Mel  Commisso,  Sterling,  (Sr,34-­‐1) (Peoria  Richwoods,  1st)

Walter  Perkins,  Chicago  (Dunbar),  (Jr,8-­‐1)

Commisso 16-­‐1 Sullivan 3-­‐1

(Chicago,  2nd)

Bill  Parkinson,  East  Leyden,  (Sr,29-­‐4) (West  Leyden,  1st)

Tim  Staley,  Crete-­‐Monee,  (Sr,20-­‐6)

Parkinson 8-­‐3 Sullivan 10-­‐4

(Bradley,  2nd)

Albert  Sullivan,  DeKalb,  (Jr,26-­‐0-­‐1) (Elgin,  1st)

Jack  Cotto,  Glenbrook  (North),  (Sr,27-­‐2)

Sullivan 8-­‐6 Mulrenin 8-­‐6

(Barrington,  2nd)

Jeff  Schelinski,  Warren,  (Sr,26-­‐2-­‐1) (Barrington,  1st)

Brad  Martin,  Rochelle,  (Sr,27-­‐6)

Schelinski 11-­‐2 Hestrup 9-­‐3

(Peoria  Richwoods,  2nd)

Lionel  Suber,  Chicago  (Vocational),  (Sr,31-­‐1) (Chicago,  1st)

Joel  Hestrup,  St.  Charles,  (Sr,27-­‐4)

Hestrup 11-­‐2 Mulrenin 11-­‐6

(Elgin,  2nd)

Scott  Trizzino,  Joliet  (Central),  (So,23-­‐2-­‐1) (Bradley,  1st)

Jay  Check,  Maine  (East),  (Sr,18-­‐10-­‐1)

Trizzino 2-­‐0 Mulrenin Fall  5:47

(West  Leyden,  2nd)

John  Niebur,  Granite  City  So.,  (Sr,36-­‐0) (Granite  City  So.,  1st)

Terry  Mulrenin,  Oak  Lawn,  (Sr,22-­‐3-­‐1)

Mulrenin 7-­‐2

1st-­‐Terry  Mulrenin,  Oak  Lawn,  (Sr,26-­‐3-­‐1) 2nd-­‐Albert  Sullivan,  DeKalb,  (Jr,29-­‐1-­‐1) 3rd-­‐Joel  Hestrup,  St.  Charles,  (Sr,31-­‐5) 4th-­‐Jack  Cotto,  Glenbrook  No,(Sr,30-­‐4) 5th-­‐John  Niebur,  Granite  City  So,(Sr,39-­‐2)

(Rich  East,  2nd)

Commisso Perkins Cotto

Cotto 18-­‐1 Cotto 10-­‐5

Weston   Parkinson

Parkinson 11-­‐1

Niebur

Niebur 5-­‐3 Niebur 11-­‐5

Schelinski Trizzino

Commisso Niebur 10-­‐6;  OT

Suber Niebur

Cotto 10-­‐5

Schelinski 5-­‐0

Hestrup 5-­‐4 Hestrup

Assembly  Hall,  University  of  Illinois,  Champaign,  March  1st  and  2nd

Hestrup 7-­‐2

IHSA  STATE  INDIVIDUAL  1974  CLASS  AA

David  Thomas,  Springfield  SE,  (Sr,27-­‐1-­‐1) (Granite  City  So.,  1st)

Ed  Heidenreich,  Chicago  (Bogan),  (Sr,17-­‐6) Rich  Morris,  Elk  Grove,  (Sr,24-­‐2) Ron  Brown,  Rock  Falls,  (Sr,24-­‐5)

Morris Fall  4:42 Morris 6-­‐5

(Peoria  Richwoods,  2nd)

Alex  Riccomini,  East  Leyden,  (Sr,30-­‐0) (West  Leyden,  1st)

Dave  DeRose,  Waukegan,  (Sr,24-­‐5)

Riccomini 13-­‐5 Riccomini 18-­‐2

(Barrington,  2nd)

Dale  Larson,  Hillcrest,  (Sr,23-­‐5) (Rich  East,  1st)

Rod  Bohm,  Pontiac,  (Sr,27-­‐1)

Larson Fall  3:09 Morris 6-­‐5

(Bradley,  2nd)

Dale  Eggert,  Libertyville,  (Sr,25-­‐1) (Barrington,  1st)

Mike  Keane,  Sandburg,  (Sr,22-­‐4-­‐3)

Eggert 4-­‐1 Eggert 3-­‐0

(Rich  East,  2nd)

Carmelo  Flores,  Chicago  (Lake  View),  (Jr,24-­‐4) (Chicago,  1st)

Jerry  Whittaker,  Evanston,  (Sr,27-­‐2)

Whittaker 7-­‐1 Eggert 2-­‐0

(West  Leyden,  2nd)

Joe  Perez,  Joliet  (East),  (Jr,28-­‐0) (Bradley,  1st)

Don  Heath,  Granite  City  So,  (Sr,33-­‐3)

Heath 8-­‐4 Puebla 11-­‐2

(Granite  City  So.,  2nd)

Kevin  Puebla,  Moline,  (Jr,32-­‐0) (Peoria  Richwoods,  1st)

Andy  King,  DeKalb,  (Sr,24-­‐4-­‐1)

Puebla 9-­‐6

1st-­‐Rick  Morris,  Elk  Grove,  (Jr,28-­‐2) 2nd-­‐Dale  Eggert,  Libertyville,  (Sr,28-­‐2) 3rd-­‐Alex  Riccomini,  East  Leyden,  (Sr,33-­‐1) 4th-­‐Kevin  Puebla,  Moline,  (Jr,35-­‐2) 5th-­‐Jerry  Whittaker,  Evanston,  (Sr,31-­‐4)

(Elgin,  2nd)

Riccomini Brown DeRose

DeRose 1-­‐0

Larson 9-­‐8

Whittaker

King 9-­‐7 Whittaker 4-­‐3

Whittaker Heath

DeRose Whittaker 3-­‐2

Keane King

Riccomini AA DeRose 3-­‐2

Thomas   Larson

             

Morris 12-­‐4

(Chicago,  2nd) (Elgin,  1st)

126  lbs.

Thomas Fall  0:55

Whittaker 13-­‐0

Puebla  11-­‐7;  OT Puebla

Assembly  Hall,  University  of  Illinois,  Champaign,  March  1st  and  2nd

Riccomini 8-­‐2

IHSA  STATE  INDIVIDUAL  1974  CLASS  AA

Kevin  Moylan,  Chicago  (Lane),  (Sr,28-­‐5) (Chicago,  1st)

Steve  Hefley,  Hillsboro,  (Sr,20-­‐1)

Frazee 14-­‐7

(Granite  City  So.,  2nd)

Tim  Rumler,  Moline,  (Sr,27-­‐6) (Peoria  Richwoods,  1st)

Paul  Frazee,  Niles  (West),  (Sr,15-­‐1)

Frazee 11-­‐4 Frazee 7-­‐4

(West  Leyden,  2nd)

John  Beck,  Conant,  (Sr,26-­‐1) (Elgin,  1st)

Tim  Gerdes,  Oak  Forest,  (Sr,26-­‐1)

Beck Fall  5:01 Mueller 11-­‐9

(Rich  East,  2nd)

King  Mueller,  Romeoville,  (So,29-­‐0) (Bradley,  1st)

Drew  Meshes,  Deerfield,  (Jr,29-­‐3)

Mueller 11-­‐3 Krist 6-­‐4

(Barrington,  2nd)

Steve  Voorhees,  Roxana,  (Sr,27-­‐6-­‐1) (Granite  City  So.,  1st)

Mike  Hayse,  Morris,  (Sr,27-­‐3-­‐1)

Hayse 8-­‐0 Krist 16-­‐1

(Bradley,  2nd)

Ernie  Krist,  East  Leyden,  (Sr,28-­‐0) (West  Leyden,  1st)

Chris  Donaldson,  Wheaton  Cntrl,  (Sr,21-­‐8)

Krist 10-­‐1 Krist 8-­‐3

(Elgin,  2nd)

Robert  Powell,  Thornwood,  (Jr,18-­‐3) (Rich  East,  1st)

Dirk  Palmer,  Rock  Island,  (Sr,26-­‐3-­‐1)

Palmer 9-­‐0 Smith 7-­‐4

(Peoria  Richwoods,  2nd)

Mark  Smith,  Waukegan,  (So,21-­‐5) (Barrington,  1st)

Lawrence  Thomas,  Chicago  (Prosser),  (Sr,23-­‐2-­‐1)

132  lbs.              

Hefley 13-­‐6

Smith 13-­‐4

1st-­‐Ernie  Krist,  East  Leyden,  (Sr,32-­‐0) 2nd-­‐Paul  Frazee,  Niles  (West),  (Sr,18-­‐2) 3rd-­‐King  Mueller,  Romeoville,  (So,32-­‐1) 4th-­‐Mark  Smith,  Waukegan,  (So,24-­‐7) 5th-­‐John  Beck,  Conant,  (Sr,30-­‐2)

(Chicago,  2nd)

Mueller Rumler Meshes

Meshes 19-­‐3 Beck 12-­‐1

Hefley Beck

Beck 15-­‐6

Thomas

Thomas 4-­‐2 Thomas 3-­‐2

Hayse Palmer

Beck Beck 8-­‐2

Donaldson Thomas

Mueller AA

Hayse 3-­‐0

Smith AA Smith

Assembly  Hall,  University  of  Illinois,  Champaign,  March  1st  and  2nd

Mueller 17-­‐2

IHSA  STATE  INDIVIDUAL  1974  CLASS  AA

138  lbs.              

Rick  Slider,  E.St.  Louis  (Lincoln)  (Sr,31-­‐2) (Granite  City  So.,  1st)

Mark  Furlong,  Hersey,  (Jr,20-­‐6)

Furlong  Fall  7:25;  OT Furlong 7-­‐3

(West  Leyden,  2nd)

Tony  Cortez,  West  Chicago,  (Sr,26-­‐2) (Elgin,  1st)

Rick  Johnson,  Bloomington,  (Sr,  29-­‐3-­‐2)

Cortez 8-­‐3 Bardis 14-­‐6

(Bradley,  2nd)

Andy  Rich,  Rock  Island,  (Sr,29-­‐1) (Peoria  Richwoods,  1st)

John  Trice,  Zion-­‐Benton,  (Jr,28-­‐3)

Trice 9-­‐7 Bardis 17-­‐6

(Barrington,  2nd)

Jesse  Hernandez,  Chicago  (Amundsen),  (Jr,6-­‐0) (Chicago,  1st)

John  Bardis,  Rich  (Central),  (Sr,26-­‐1)

Bardis 14-­‐2 McCray 3-­‐2;  OT

(Rich  East,  2nd)

Ken  Ambrose,  Decatur  (Eisenhower),  (Jr,27-­‐3-­‐1) (Bradley,  1st)

Larry  Patterson,  Chicago  (Dunbar),  (Jr,8-­‐1)

Ambrose 19-­‐4 Woodward 9-­‐4

(Chicago,  2nd)

Gary  Carr,  Ridgewood,  (Sr,30-­‐0) (West  Leyden,  1st)

Joe  Woodward,  Downers  Grove  (North),  (Jr,27-­‐3-­‐1)

Woodward 6-­‐4 McCray 6-­‐3

(Elgin,  2nd)

Leonard  Simon,  Rockford  (East),  (Sr,31-­‐1) (Barrington,  1st)

Jim  Owen,  Dixon,  (Sr,26-­‐8)

Owen 7-­‐6 McCray 10-­‐2

(Peoria  Richwoods,  2nd)

Ron  McCray,  Bremen,  (Sr,27-­‐3-­‐1) (Rich  East,  1st)

Don  Hasty,  Granite  City  So,  (Jr,15-­‐5-­‐1)

McCray 15-­‐2

1st-­‐Ron  McCray,  Bremen,  (Sr,  31-­‐3-­‐1) 2nd-­‐John  Bardis,  Rich  (Central),  (Sr,29-­‐2) 3rd-­‐Mark  Furlong,  Hersey,  (Jr,24-­‐7)

(Granite  City  So.,  2nd)

4th-­‐Joe  Woodward,  Downers  No,(Sr,29-­‐5-­‐1)

5th-­‐John  Trice,  Zion-­‐Benton,  (Jr,32-­‐5)

Furlong Slider Hernandez

Slider 9-­‐1 Trice 3-­‐1

Cortez Trice

Trice Fall  1:19

Carr

Carr 6-­‐2 Carr 7-­‐1

Ambrose   Owen

Trice Trice 2-­‐0

Carr Hasty

Furlong OT,  RD

Owen 12-­‐5

Woodward AA Woodward

Assembly  Hall,  University  of  Illinois,  Champaign,  March  1st  and  2nd

Furlong 8-­‐3

IHSA  STATE  INDIVIDUAL  1974  CLASS  AA

Leo  Montemayor,  Elk  Grove,  (Jr,24-­‐2) (Elgin,  1st)

Nick  Liakos,  Glenbrook  (North),  (Sr,29-­‐3-­‐1) Dave  Rushing,  Granite  City  So,  (Sr,30-­‐5-­‐1) Drew  Whitfield,  Glenbrook  So,  (Jr,28-­‐6-­‐1)

Whitfield 11-­‐1 Montemayor Fall  3:21

(West  Leyden,  2nd)

Jim  Friedrich,  Pekin,  (Sr,28-­‐5-­‐1) (Peoria  Richwoods,  1st)

Jim  Harris,  Danville,  (Sr,25-­‐2-­‐1)

Harris RD;  OT Moore OT,  3-­‐2

(Bradley,  2nd)

Cedric  Webster,  Chicago  (Vocational),  (Sr,27-­‐3) (Chicago,  1st)

Greg  Moore,  Richards,  (So,9-­‐6-­‐1)

Moore 4-­‐2 Beeks 5-­‐4;  OT

(Rich  East,  2nd)

Ed  Beeks,  Rich  (Central),  (Sr,23-­‐1-­‐2) (Rich  East,  1st)

Lon  Yeary,  Glenbard  (North),  (Sr,33-­‐2)

Beeks 7-­‐2 Beeks 2-­‐1

(Elgin,  2nd)

John  Dobbie,  Crystal  Lake,  (Sr,31-­‐1) (Barrington,  1st)

Chico  Atkins,  Chicago  (Harlan),  (Sr,31-­‐3)

Atkins 16-­‐12;  OT Beeks 10-­‐2

(Chicago,  2nd)

Rod  Holland,  East  Leyden,  (Sr,11-­‐0) (West  Leyden,  1st)

Don  Reveters,  Lincoln,  (Sr,21-­‐8-­‐1)

Reveters 9-­‐5 Reveters 14-­‐5

(Granite  City  So.,  2nd)

Bill  Masters,  Joliet  (East),  (Sr,13-­‐2) (Bradley,  1st)

Ken  Bybee,  East  Moline,  (Sr,29-­‐4-­‐1)

Bybee 7-­‐3

1st-­‐Ed  Beeks,  Rich  (Central),  (Sr,27-­‐1-­‐2) 2nd-­‐Leo  Montemayor,  Elk  Grove,(Jr,27-­‐3) 3rd-­‐Don  Reveters,  Lincoln,  (Sr,24-­‐9-­‐1) 4th-­‐Drew  Whitfield,  Glenbrook  So,(Jr,32-­‐8-­‐1) 5th-­‐Greg  Moore,  Richards,  (So,12-­‐8-­‐1)

(Peoria  Richwoods,  2nd)

Moore Liakos Webster

Webster Forfeit

Whitfield Fall  2:50

Bybee

Yeary 12-­‐2 Bybee Fall  0:36

Atkins Bybee

Moore Moore 9-­‐7

Yeary Holland

Whitfield 4-­‐0 Whitfield 11-­‐1

Whitfield   Harris

             

Montemayor 12-­‐4

(Barrington,  2nd) (Granite  City  So.,  1st)

145  lbs.

Montemayor Fall  5:15

Bybee Fall  3:04

Reveters AA Reveters

Assembly  Hall,  University  of  Illinois,  Champaign,  March  1st  and  2nd

Reveters 1-­‐0

Dave  Powell,  St.  Charles,  (Sr,30-­‐0)

IHSA  STATE  INDIVIDUAL  1974  CLASS  AA

(Elgin,  1st)

Al  Adams,  Barrington,  (So,5-­‐2)

Powell 11-­‐0

(Barrington,  2nd)

Brian  Wilson,  Granite  City  So,(Jr,26-­‐6-­‐2) (Granite  City  So.,  1st)

Rich  Laffnitzegger,  Glenbrook  So,  (Sr,31-­‐5)

Wilson 21-­‐8 Powell Fall  1:44

(West  Leyden,  2nd)

Tom  Payne,  Kankakee  East,  (Sr,26-­‐5) (Bradley,  1st)

Robert  Fleming,  Bloom,  (Jr,30-­‐3-­‐1)

Fleming Fall  1:05 Kerr 11-­‐2

(Rich  East,  2nd)

Derrick  Bradley,  Chicago  (Harlan),  (Sr,25-­‐3) (Chicago,  1st)

Jim  Kerr,  East  Moline,  (Sr,25-­‐1)

Kerr 6-­‐3 Powell 10-­‐0

(Peoria  Richwoods,  2nd)

Dan  Koch,  East  Peoria,  (Sr,29-­‐4-­‐1) (Peoria  Richwoods,  1st)

Jeff  Newmark,  Chicago  (Lane),  (Jr,27-­‐9-­‐2)

Koch 4-­‐0 Koch 5-­‐3

(Chicago,  2nd)

Lon  Marchel,  Palatine,  (Sr,28-­‐4) (West  Leyden,  1st)

Don  Smith,  Wood  River,  (Sr,26-­‐6)

Smith 6-­‐1 Holliday 5-­‐2

(Granite  City  So.,  2nd)

Joe  Kukla,  Grant,  (Sr,22-­‐4-­‐1) (Barrington,  1st)

Gehrig  Dergo,  Morris,  (So,23-­‐7)

Kukla 6-­‐1 Holliday 6-­‐5

(Bradley,  2nd)

Richard  Holliday,  Rich  (Central),  (Sr,24-­‐5) (Rich  East,  1st)

Jeff  Hochleutner,  Downers  Grove  (North),  (Sr,18-­‐7)

155  lbs.              

Powell 23-­‐1

Holliday Fall  5:37

1st-­‐Dave  Powell,  St.  Charles,  (Sr,34-­‐0) 2nd-­‐Richard  Holliday,  Rich  (Central),  (Sr,27-­‐6) 3rd-­‐Jim  Kukla,  Grant,  (Sr,27-­‐5-­‐1) 4th-­‐Brian  Wilson,  Granite  City  So,  (Jr,30-­‐8-­‐2) 5th-­‐Dan  Koch,  East  Peoria,  (Sr,32-­‐6-­‐1)

(Elgin,  2nd)

Kerr Adams Bradley

Bradley 2-­‐1 Wilson 15-­‐3

Wilson Fleming

Wilson 9-­‐5

Koch

Hochleutner 8-­‐6 Kukla Fall  1:46

Smith Kukla

Kerr Koch 3-­‐1

Newmark Hochleutner

Wilson 11-­‐0

Kukla 15-­‐4

Kukla 4-­‐0 Koch

Assembly  Hall,  University  of  Illinois,  Champaign,  March  1st  and  2nd

Kukla 1-­‐0

IHSA  STATE  INDIVIDUAL  1974  CLASS  AA

167  lbs.              

Dwayne  McCallum,  Joliet  (West),  (Sr,29-­‐0) (Bradley,  1st)

Steve  Larson,  Lincoln,  (Sr,25-­‐6-­‐2)

McCallum 5-­‐0 McCallum 3-­‐1

(Granite  City  So.,  2nd)

Clifton  Thurman,  Chicago  (Orr),  (Jr,25-­‐2) (Chicago,  1st)

Perry  Acervi,  East  leyden,  (Jr,16-­‐2)

Thurman 11-­‐5 McCallum 7-­‐2

(West  Leyden,  2nd)

Ken  Smith,  Wheeling,  (Sr,33-­‐0) (Barrington,  1st)

Larry  Conrad,  Glenbard  (South),  (Sr,27-­‐2)

Smith 18-­‐1 Smith 15-­‐4

(Elgin,  2nd)

Brad  Harbach,  Freeport,  (Sr,31-­‐0) (Peoria  Richwoods,  1st)

Chuck  Freiberg,  Richards,  (Sr,23-­‐6-­‐1)

Harbach 9-­‐2 McCallum 8-­‐3

(Rich  East,  2nd)

Craig  Beadnell,  Reavis,  (Sr,21-­‐1) (Rich  East,  1st)

Jay  Hangartner,  Pekin,  (Sr,34-­‐2)

Beadnell 13-­‐3 Bartasis 6-­‐5

(Peoria  Richwoods,  2nd)

Jim  Bartasis,  Downers  Grove  (North),  (Sr,28-­‐1) (Elgin,  1st)

Jose  Nino,  Chicago  (Kelvyn  Park),  (Jr,32-­‐5-­‐1)

Bartasis Fall  3:03 Hagestrom 8-­‐4

(Chicago,  2nd)

Mike  Skoullos,  Maine  (South),  (Sr,23-­‐2) (West  Leyden,  1st)

Anvil  Nelson,  Danville,  (Sr,25-­‐4)

Skoullos 4-­‐1 Hagestrom 18-­‐8

(Bradley,  2nd)

Steve  Hagestrom,  Edwardsville,  (Sr,30-­‐0) (Granite  City  So.,  1st)

Bryan  Willman,  Mundelein,  (Sr,26-­‐1-­‐3)

Hagestrom Fall  5:57

1st-­‐Dwayne  McCallum,  Joliet  (West),  (Sr,33-­‐0)

2nd-­‐Steve  Hagestrom,  Edwardsville,(Sr,33-­‐1) 3rd-­‐Jim  Bartasis,  Downers  Grove  No.,(Sr,32-­‐2)

(Barrington,  2nd)

4th-­‐Ken  Smith,  Wheeling,  (Sr,36-­‐2) 5th-­‐Bryan  Willman,  Mundelein,(Sr,29-­‐3-­‐3)

Smith Larson Conrad

Larson 4-­‐3 Larson 5-­‐4

Thurman Harbach

Thurman 5-­‐4

Willman

Willman 5-­‐0 Willman 4-­‐2

Beadnell Skoullos

Larson Willman 2-­‐0

Nino Willman

Smith 10-­‐2

Beadnell Fall  4:16

Bartasis 4-­‐0 Bartasis

Assembly  Hall,  University  of  Illinois,  Champaign,  March  1st  and  2nd

Bartasis 17-­‐5

Tim  McCoy,  Roxana,  (Sr,32-­‐3)

IHSA  STATE  INDIVIDUAL  1974  CLASS  AA

(Granite  City  So.,  1st)

Mike  Klansek,  Moline,  (Sr,23-­‐11) Bob  Hayes,  Downers  Grove  (South),  (Sr,28-­‐3) Al  Black,  Rockford  (Jefferson),  (Jr,17-­‐9-­‐1)

Hayes Fall  3:37 Ayres 12-­‐4

(Barrington,  2nd)

Robin  Ayres,  Rich  (East),  (Sr,31-­‐0) (Rich  East,  1st)

Tim  Gruber,  Joliet  (Catholic),  (Jr,25-­‐4)

Ayres Fall  3:07 Ayres 6-­‐4

(Bradley,  2nd)

Mike  Mead,  Chicago  (Tilden),  (Sr,19-­‐1) (Chicago,  1st)

Jim  Whitfield,  Glenbrook  (South),  (Sr,31-­‐5)

Mead 3-­‐2 Ayres 13-­‐2

(West  Leyden,  2nd)

Alan  Marzano,  Niles  (Notre  Dame),  (Sr,30-­‐3) (West  Leyden,  1st)

Mark  Stettner,  Elgin,  (Sr,28-­‐4)

Marzano 7-­‐3 Marzano Fall  1:39

(Elgin,  2nd)

Terry  Flannery,  Glenbrook  (North),  (Sr,22-­‐4) (Barrington,  1st)

Greg  Dennison,  Springfield,  (Jr,28-­‐1)

Flannery Fall  5:18 Marzano Fall  5:51

(Granite  City  So.,  2nd)

Jim  Marsh,  Dixon,  (Sr,30-­‐1) (Peoria  Richwoods,  1st)

Don  Thurston,  Sandburg,  (Sr,20-­‐4-­‐2)

Marsh 6-­‐5 Marsh 12-­‐3

(Rich  East,  2nd)

Eddie  Long,  Decatur,  (Sr,27-­‐6) (Bradley,  1st)

Brent  Dienethal,  Chicago  (Lane),  (Sr,27-­‐7)

             

Hayes 8-­‐2

(Peoria  Richwoods,  2nd) (Elgin,  1st)

185  lbs.

McCoy 5-­‐4

Long 12-­‐4

1st-­‐Robin  Ayres,  Rich  (East),  (Sr,35-­‐0) 2nd-­‐Alan  Marzano,  Niles  (Notre  Dame),  (Sr,33-­‐4)

3rd-­‐Terry  Flannery,  Glenbrook  No,  (Sr,27-­‐5) 4th-­‐Mike  Mead,  Chicago  (Tilden),  (Sr,23-­‐3)

(Chicago,  2nd)

5th-­‐Bob  Hayes,  Downers  Grove  (South),  (Sr,31-­‐5)

Hayes Black     Gruber

Black 3-­‐1 Mead 7-­‐3

McCoy     Mead

Mead Fall  1:38

Marsh

Thurston 6-­‐0 Flannery 9-­‐4

Flannery Long

Hayes Hayes 8-­‐0

Stettner Thurston

Mead 8-­‐4

Flannery Fall  2:17

Flannery 9-­‐0 Marsh

Assembly  Hall,  University  of  Illinois,  Champaign,  March  1st  and  2nd

Flannery 6-­‐3

Chuck  Urban,  Highland,  (Sr,22-­‐3)

IHSA  STATE  INDIVIDUAL  1974  CLASS  AA

(Granite  City  So.,  1st)

Stan  Cordts,  Maine  (West),  (Sr,22-­‐4) Carl  Sansone,  Reavis,  (Sr,21-­‐5-­‐1) Bob  Noelke,  Glenbard  (West),  (Jr,18-­‐6-­‐3)

Noelke 7-­‐2 Nino 11-­‐3

(Elgin,  2nd)

John  Nino,  Chicago  (Kelvyn  Park),  (Sr,34-­‐0-­‐1) (Chicago,  1st)

Tom  Rucks,  Waukegan,  (Sr,27-­‐3)

Nino 7-­‐3 Nino OT,  3-­‐3,  RD

(Barrington,  2nd)

James  Taylor,  Peoria  (Woodruff),  (Sr,30-­‐0) (Peoria  Richwoods,  1st)

Dale  Holcomb,  Romeoville,  (Jr,22-­‐7)

Taylor 1-­‐0 Gurka 3-­‐2

(Bradley,  2nd)

John  Gurka,  Joliet  (East),  (Jr,27-­‐0) (Bradley,  1st)

Dave  Berousek,  Riverside-­‐Brookfield,  (Sr,20-­‐4-­‐4)

Gurka 5-­‐2 Gurka Fall  3:23

(Rich  East,  2nd)

John  Griffin,  Wheaton  (Central),  (Sr,27-­‐1-­‐2) (Elgin,  1st)

Dudley  Stennis,  E.St.  Louis  (Lincoln),  (Sr,30-­‐5)

Stennis 7-­‐1 Gurka 6-­‐4

(Granite  City  So.,  2nd)

Steve  Montgomery,  Libertyville,  (Sr,25-­‐0) (Barrington,  1st)

Thaxter  Hurd,  Chicago  (Dunbar),  (Sr,30-­‐5)

Montgomery 7-­‐1 Montgomery 3-­‐2

(Chicago,  2nd)

Ron  Grant,  Maine  (East),  (Sr,16-­‐1-­‐1) (West  Leyden,  1st)

Bob  Taylor,  Pekin,  (So,26-­‐6-­‐1)

Taylor 4-­‐3

1st-­‐John  Gurka,  Joliet  (East),  (Jr,31-­‐0) 2nd-­‐John  Nino,  Chicago  (Kelvyn  Park),  (Sr,37-­‐1-­‐1)

3rd-­‐James  Taylor,  Peoria  (Woodruff),  (Sr,35-­‐1) 4th-­‐Steve  Montgomery,  Libertyville,(Sr,28-­‐2) 5th-­‐Dudley  Stennis,  E.St.  Louis  (Lincoln),(Sr,34-­‐7)

(Peoria  Richwoods,  2nd)

Noelke Sansone Rucks

Sansone 15-­‐3

Taylor 3-­‐1

Stennis

Berousek 2-­‐1 Stennis Fall  1:44

Stennis B.  Taylor

Noelke Stennis 5-­‐3

Berousek Hurd

Taylor Fall  2:24 Taylor Fall  2:46

Urban J.Taylor

             

Noelke 10-­‐1

(West  Leyden,  2nd) (Rich  East,  1st)

Hwt.

Urban Fall  3:49

Stennis Fall  4:50

Montgomery Fall  1:44 Montgomery

Assembly  Hall,  University  of  Illinois,  Champaign,  March  1st  and  2nd

Taylor 3-­‐0